Platini opäť prezidentom UEFA. Nemal žiadneho protikandidáta

Prezident Európskej futbalovej únie UEFA Michel Platini
Prezident Európskej futbalovej únie UEFA Michel Platini Zdroj: TASR

Francúz bude zastávať tento post už tretie volebné obdobie.

Michela Platiniho v utorok na kongrese vo Viedni aklamačne opäť zvolili za prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA).

Francúzsky funkcionár bude vykonávať najvyšší post v strešnej organizácii európskeho futbalu tretie volebné obdobie v rade po tom, čo vo voľbách nemal protikandidáta a získal hlasy delegátov všetkých 54 členských krajín UEFA.

Stále mám v Európe nedokončenú prácu

Bývalý kapitán francúzskej reprezentácie vládne európskemu futbalu od roku 2007, keď vo voľbách zdolal Švéda Lennarta Johanssona. Druhýkrát vyhral hlasovanie v roku 2011, keď rovnako ako teraz nemal súpera. Tretie volebné obdobie mu vyprší v roku 2019.

Platini na čele UEFA prispel predovšetkým k zavedeniu finančnej fair play, ktorá mala pomôcť k stabilizácii finančnej situácie vo futbale. "Teraz nemá európsky futbal dlhy 1,7 miliardy eur, ale len 800 miliónov. To znamená veľký úspech, na ktorý môžeme byť hrdí," povedal Platini, ktorý mal možnosť uchádzať sa v májových voľbách aj o post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie. Nakoniec sa však do voľby neprihlásil. "Nie je to tak, že som sa rozhodol nekandidovať, ale že som sa rozhodol zostať v UEFA. Bola to voľba môjho srdca. Stále mám v Európe nedokončenú prácu."

Boj proti rasizmu

Pred samotnou voľbou prezidenta UEFA apeloval na boj proti rasizmu. "UEFA potrebuje pomoc od orgánov štátnej moci v boji proti rasizmu, násiliu a ovplyvňovaní zápasov. V posledných mesiacoch sme videli na štadiónoch výtržnosti, ktoré som si myslel, že patria už minulosti. Niektorí z nás takéto situácie zažili aj na vlastnej koži. V mojom prípade to bolo presne pred 30 rokmi," uviedol Platini, ktorý tým narážal na nešťastie z roku 1985, keď počas finále Európskeho pohára medzi Liverpoolom a Juventusom zomrelo 39 ľudí.

"V podobných situáciách môžme byť úspešní len v prípade pomoci zo strany verejnej moci. Nie sme zákonodarcovia, sudcovia či policajti. Nacionalizmus a výtržníctvo ohrozujú európsky futbal. Je to zákerný trend, ktorý možno stále pozorovať na štadiónoch," dodal Platini, ktorý žiada prísnejšie tresty.

VIEDEŇ/TASR - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti