Reprezentantovi zomrela tehotná žena, dvojičky zachránili: Syn nebude nikdy hovoriť ani chodiť

Reprezentantovi zomrela tehotná žena, dvojičky zachránili: Syn nebude nikdy hovoriť ani chodiť
Juraj Valach. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Patrí medzi najskúsenejších slovenských obrancov, ktorí majú skúsenosti aj s reprezentačným dresom. Juraj Valach sa s dvojkrížom na hrudi predstavil okrem iného aj na svetovom šampionáte 2014 a tiež na zimných olympijských hrách pred štyri rokmi v juhokórejskom Pjongčangu.

Topoľčiansky rodák tiež úspešne pôsobil aj na klubovej scéne. V sezóne 2016/2017 vtedajšieho hráča Chomutova vyhlásili za najlepšieho obrancu českej súťaže a v ostatnom ročníku oslavoval so Slovanom Bratislava majstrovský titul.

Ťažká životná rana

V osobnom živote však Valach zvádza ešte ťažší boj. Bližšie sa o ňom zdôveril v rozhovore pre český web iDnes. Hokejistovi pred viac ako šiestimi rokmi zomrela po krvácaní do mozgu tehotná manželka, ktorá čakala dvojičky. Lekárom sa napokon podarilo obe deti zachrániť.

Kým dcéra Amálka je úplne zdravá, syn Jerguš je ťažko hendikepovaný. Má kvadratickú formu detskej obrny, pri ktorej sú postihnuté všetky štyri končatiny. „Keď mi zomrela žena, bolo to šialené. Najťažšie obdobie v živote. Keď som vedel, že po kolapse len dožíva, nervovo som sa zrútil. Prvé dni si skoro nepamätám. Ráno som sa zobudil a utekal do nemocnice,“ uviedol pre citovaný zdroj.

„Deti ležali na neonatológii, v inkubátore boli tri mesiace. U Jerguška to vyzeralo, že neprežije. Bol slabý, niekoľkokrát ho oživovali. Bude vždy odkázaný na našu pomoc,“ doplnil Valach.

Ten počas starostlivosti o hendikepovaného syna zažil mnoho komplikácií, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje. „Bežným kočíkom cez kamene neprejdete, takže ho musíte aj s dieťaťom prenášať. Rozhodol som sa teda kúpiť synovi špeciálny outdoorový kočík, ktorý vyrábajú vo Švajčiarsku a poisťovňa naňho neprispieva,“ vysvetlil.

Z tohto dôvodu teda založil dražbu ako formu pomoci. „Bol to taký spontánny nápad, dražba trvala iba deväť hodín. Ten dres má pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu, reprezentovať Slovensko na olympiáde alebo majstrovstvách sveta bolo najviac. Nakoniec si jeden pán dres kúpil za 1100 eur, úžasné. Som vďačný za každú pomoc,“ priznal.

Prečítajte si tiež:

​Deti mu pomáhajú vychovávať aj rodičia. „Amálka bude mať len ročný odklad od školy. Rýchlo sa pri učení unaví. Inak je úplne zdravá. Vieme, že Jerguško nebude nikdy chodiť ani hovoriť. Má poškodené centrum rovnováhy. Nikdy sa nevzpriami ani nepostaví na vlastné nohy,“ opisuje robustný bek.

Dodal, že jeho syn sa vie len otočiť na bok alebo na brucho. „Najhoršie je, že keď mu podáte ruku, má snahu chodiť, nohy by to zvládli, ale nemôže objavovať svet. Malé zlepšenie ešte možné je. Keď má pred sebou hraciu plochu, dokáže niečo stlačiť, ale je to pre neho náročné. Jeho pohyby sú nekontrolovateľné,“ priblížil Valach.

Ako na záver skonštatoval, možno si Jerguš niekedy sám niečo vloží do úst, ale nenapichne si nič na vidličku ani si neodkrojí mäso. „Bolo by krásne, keby sa dokázal napiť z hrnčeka či fľaše. To by bolo jeho maximum.“

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti