Slováci otvoria juniorský šampionát derby s Českom. Oproti súperovi však majú nevýhodu

Slováci otvoria juniorský šampionát derby s Českom. Oproti súperovi však majú nevýhodu
Zdroj: TASR/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP

V kanadskom Edmontone už v utorok odštartuje preložený šampionát hokejistov do 20 rokov. Otvárací zápas celého turnaja obstarajú naši reprezentanti, ktorí sa stretnú v derby s Českom (20.00 hod). Oba celky museli riešiť absencie hráčov, avšak v tomto meradle sú na tom horšie hráči s dvojkrížom na hrudi.

Slovensko sa totiž na turnaji bude musieť zaobísť bez najzvučnejších hviezd. Celkovo nám na turnaji chýba až 10 hráčov, ktorí by s najväčšou pravdepodobnosťou v záverečnej nominácii nechýbali. Okrem troch najväčších talentov Juraja Slafkovského, Šimona Nemca a Filipa Mešára, ktorí boli tento rok v NHL draftovaní v prvom kole, tréner Ivan Feneš počíta aj ďalšie straty. Najvýraznejšou je v útoku okrem spomínanej trojice aj Martin Chromiak, draftovaný Los Angeles v roku 2020.

Celkovo má Slovensko v kádri trojicu draftovaných hráčov. Najvyššie z nich bol vybraný Adam Sýkora, po ktorom siahol v druhom kole draftu 2022 New York Rangers z celkovo 63. pozície.

Naopak, Česi majú na turnajovej súpiske 12 hokejistov, ktorí prešli draftom NHL. Náš prvý súper nakoniec bude môcť počítať aj so službami Davida Jiříčka. Jeho účasť odobril aj Columbus Blue Jackets, ktorý si ho vybral zo šiesteho miesta posledného draftu. „Mali by si chcieť presadiť, aby mohli reprezentovať,“ vyjadril sa pre sport.cz po tom, čo bolo jasné, že našu trojicu kluby neuvoľnia.

Prečítajte si tiež:

Ofenzívne esá Čechom prišli

V útoku budú mať naši západní susedia sedem draftovaných hráčov. Najväčšou hviezdou tímu v ofenzíve bude Jan Myšák, ktorého si vybral Montreal v druhom kole, a tak je možné, že čoskoro bude spoluhráčom Slafkovského.

Výraznou postavou českej ofenzívy bude Jíří Kulich, ktorého meno zaznelo na júlovom drafte o dve miesta po našom Filipovi Mešárovi, keď z 28. miesta si ho vybralo Buffalo. Na šampionáte do 18 rokov bol kapitánom českého tímu a v šiestich zápasoch si pripísal 11 bodov za deväť gólov dve asistencie.

Spolupracovať bude so svojím rovesníkom Matyášom Šapovalivom, ktorého si vyhliadli Vegas Golden Knights. Klub si ho vybral v druhom kole zo 48. miesta. Okrem Jiříčka uvoľnil Columbus Čechom aj útočníka Martina Ryšavého, ktorý v poslednej sezóne pôsobil v kanadskej juniorskej súťaži WHL, kde si pripísal 26 bodov, pričom odohral 45 zápasov.

Absencie najmä na brankárskom poste

Česi rátajú absencie najmä ma brankárskom poste, kde sa ospravedlnil Nick Malík, ktorý v minulej sezóne pôsobil vo fínskej najvyššej súťaži. Vypadli aj Jakub Málek a výber Caroliny Hurricanes  Patrik Hamrla. Očakáva sa preto, že jednotkou bude Jan Bednář, ktorý pôsobí v quebeckej juniorskej súťaži.

V obrane nášmu prvému súperovi chýba Michael Krutil, ktorého si v roku 2020 v štvrtom kole vybralo Chicago. V útoku budú musieť Česi oželieť účasť Jakuba Brabenca, ktorého si v roku 2021 vo štvrtom kole vybral zo 102. miesta Vegas. V kanadskej juniorskej súťaži QMJHL získal v poslednej sezóne až 64 bodov a 47 asistencií. Tieto čísla sú dôkazom toho, že Čechom bude chýbať v jeho osobe mimoriadne kreatívny hráč.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti