Skauti na zápase Slovenska v pozore: Najväčšie nádeje budúceho draftu sa stretnú prvýkrát zoči-voči

Skauti na zápase Slovenska v pozore: Najväčšie nádeje budúceho draftu sa stretnú prvýkrát zoči-voči
Na snímke Dalibor Dvorský a Connor Bedard. Zdroj: TASR/AP/profimedia.sk

Preložený turnaj majstrovstiev sveta do 20 rokov v kanadskom Edmontone sa už naplno rozbehol. Všetky tímy majú za sebou úvodné vystúpenie, pričom dvojica Lotyšsko a Nemecko už stihla odohrať po dva zápasy.

Slovenskí hokejisti majú na konte zatiaľ len prehru v derby zápase proti Česku (4:5). Už o polnoci na piatok budú mať zverenci trénera Ivana Feneša možnosť zabojovať o prvé body. Čaká však na nich tá najťažšia možná previerka. Do cesty sa im postaví domáca Kanada, ktorá je opäť hlavným favoritom na zisk titulu.

Okrem toho sa dá očakávať, že hala Rogers Place bude naplnená do posledného miesta, a tak sa bude náš tím musieť vyrovnať aj s mohutnou fanúšikovskou podporou súpera. Tí budú hnať svoje mladé hviezdy za ďalším víťazstvom.

V prvom zápase si Kanaďania poradili s Lotyšskom 5:2, pričom prvý gól javorových listov zaznamenal ich najmladší hráč Connor Bedard. Tento mimoriadne šikovný 17-ročný mladík je jedným z dvojice hráčov na kanadskej súpiske, ktorí ešte neprešli draftom NHL – druhým je brankár Brett Brochu. Kanadský supertalent je dlhodobo najvážnejším kandidátom na post budúcoročnej draftovej jednotky.

Aj Slováci majú diamant

Nielen kolíska hokeja, ale aj slovenský výber má v tíme veľkú nádej - Dalibora Dvorského. Práve táto dvojica bude ostro sledovaná skautmi klubov, ktoré si brúsia zuby na oboch. Ako Bedard, tak aj Dvorský majú možnosť dokázať svoje kvality ešte na dvoch juniorských šampionátoch. Pred nasledujúcim draftom je totiž na programe aj juniorský šampionát 2023, ktorý sa uskutoční na prelome rokov.

Zvolenský rodák Dvorský bol ústrednou postavou slovenského tímu na minuloročnom Hlinka Gretzky Cupe 2021 (prestížnom turnaji hráčov do 18 rokov), na ktorom naša reprezentácia senzačne dokráčala až do finále, kde podľahla Rusku.

Dalibor vtedy na piešťanskom turnaji získal 12 bodov v piatich zápasoch, čím sa stal druhým najproduktívnejším hráčom za Rusom Matvejom Mičkovom (získal o bod viac). Kanada na turnaji výnimočne neštartovala, zákonite teda chýbal aj Bedard.

Blížiaci sa súboj bude významný aj z iného dôvodu. Bude to vôbec prvýkrát, čo sa oba supertalenty postavia proti sebe. Slovenská osemnástka totiž tento rok, na rozdiel od Kanady, nehrala medzi svetovou elitou. Mohlo sa tak stať už dávnejšie, žiaľ, posledné dva roky zrušila B-turnaj pandémia koronavírusu.

Rodák z Vancouveru Bedard si v pozícii kapitána pripísal na minuloročnom svetovom šampionáte rovnakej vekovej kategórie v štyroch zápasoch šesť gólov a asistenciu. Rok predtým získal na MS U18 zlatú medailu a udržal si priemer dva body na zápas. V štatistikách zo spomínaného podujatia mu svietili tri sedmičky (zápasy, góly, asistencie).

Pri štarte do turnaja obaja bodovali

Obaja tínedžeri v premiére na tomto preloženom šampionáte dokázali bodovať. Kým Slovák zaknihoval asistenciu, Kanaďan má o bod viac (1+1). Vzhľadom na skutočnosť, že trénerovi Ivanovi Fenešovi vypadlo z plánovanej nominácie veľmi veľa opôr, je väčšia zodpovednosť práve na Daliborovi, na ktorého výkony sa upierajú zraky tunajších fanúšikov.

Prečítajte si tiež:

Švédsko spoločným menovateľom

Talent spod Tatier už od svojich trinástich rokov pôsobí vo Švédsku. Odtiaľ si v sezóne 2019/2020 odskočil na osem zápasov do materského Zvolena, kde v doraste získal 19 bodov. Následne sa presunul do tímu svojho súčasného zamestnávateľa AIK Štokholm, kde začal takisto v kategórii dorastencov.

Svoje prvé skúsenosti so seniorským hokejom začal naberať v Banskej Bystrici, kde v úvode sezóny 2020/2021 odohral 20 zápasov s bilanciou dva góly a dve asistencie. Prvým z nich prekonal rekord Mariána Gáboríka, keď sa stal najmladším strelcom v slovenskej najvyššej súťaži.

V minulom ročníku prevažne pôsobil v juniorke AIK, kde si pripísal 40 bodov za 20 gólov a rovnaký počet asistencií v 33 zápasoch. Sedemnásť štartov má na konte aj v seniorskom tíme v druhej najvyššej švédskej súťaži (2+1).

Aj mladík Kanady absolvoval krátku anabázu vo Švédsku, keď bol počas predminulého ročníka na hosťovaní v tíme HV 71. V kategóriách do 18 a do 20 rokov odohral dokopy päť zápasov, v ktorých si pripísal šesť bodov.

Bedard, podobne ako Shane Wright (štvorka tohtoročného draftu NHL), zatiaľ nemá skúsenosti s mužským hokejom. V kanadských juniorských súťažiach však výrazne dominuje. V uplynulej sezóne si v drese tímu Regina Pats vo WHL pripísal magických sto bodov v 62 vystúpeniach.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti