Škrtel si zahrá za rodnú obec, klub štedro obdaroval

Škrtel si zahrá za rodnú obec, klub štedro obdaroval
Martin Škrtel Zdroj: TASR

Trvalo to takmer dvadsať rokov, napokon k tomu, zdá sa, opäť príde. Martin Škrtel už síce ukončil svoju bohatú profesionálnu kariéru, ale po zelenom trávniku ho uvidíme behať aj naďalej. Ikona slovenského futbalu totiž pomôže svojej rodnej obci Ráztočno, odkiaľ sa prepracoval do klubov ako Zenit Petrohrad či FC Liverpool.

Tridsaťosemročný niekdajší kapitán dresu s dvojkrížom na hrudi sa stal súčasťou miestneho FK Hajskala, ktorý pôsobí v ôsmej lige v rámci Oblastného futbalového zväzu Prievidza. Na Ráztočno čaká v nedeľu 14. augusta o 17.30 h. súboj ako remeň, keďže ich súper je hneď z vedľajšej obce Chrenovec-Brusno.

Súper žiadosti vyhovel

„Musíme sa poďakovať Chrenovcu, pretože podľa vylosovania sme toto kolo mali pôvodne cestovať my tam. Tamojší funkcionári nám však vyšli v ústrety o prehodenie dejiska,“ povedal v úvode pre tvnoviny.sk starosta Ráztočna Ivan Škrteľ, ktorý je strýkom Martina.

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

​Dôvod o žiadosť na zmenu je prostý. „Martin totiž avizoval, že sa už cíti byť pripravený. Chce totiž dodržať slovo a konečne nastúpiť. Prial si preto, aby mal premiéru v Ráztočne. Tešíme sa na emócie, je to ozaj derby. Súperovi sa však určite odmeníme,“ hovorí Škrteľ, ktorý na tomto zápase určite uvíta aj kolegu starostu z Chrenovca-Brusna. „Verím však, že prídu aj hlavy ďalších obcí z doliny, či už Malá Čausa, Veľká Čausa a ďalší,“ zaželal si.

Prípravy v plnom prúde

Pre obec s niečo vyše 1200 obyvateľmi ide o mimoriadnu udalosť. „Priznávam, že s tým máme trochu problémy, keďže priestory v areáli nie sú až také veľké,“ vysvetlil. V kuloároch sa hovorí o masívnom záujme fanúšikov zo širokého okolia. „Čo mám informácie od členov tímu, očakáva sa tisíc až 1 200 priaznivcov. Tribúna má kapacitu na sedenie len 150 fanúšikov, avšak na takýchto dedinských dueloch väčšina ľudí stojí okolo ihriska, takže verím, že to zvládneme,“ uviedol.

Na nedeľňajší podvečer sa pripravuje prakticky celá dedina. „Vymieňame sedenie okolo ihriska, čo je kapacita asi sto miest, chalani natierajú oplotenie. Dáva nám to trochu zabrať, ale sme nesmierne radi. Ide o udalosť, ktorú nám, v dobrom, závidí azda celý okres,“ skonštatoval.

Futbalový areál v Ráztočne. Zdroj: raztocno.sk

​Vzhľadom na očakávania museli pristúpiť aj k ďalším zmenám. „Bufet býva pravidelne otvorený, avšak špeciálne na tento zápas posilňujeme kapacity. K dispozícii budú až tri výčapné stánky. Pripravujeme sa aj z hľadiska jedla, keďže v ponuke budú klobásky či guláš,“ ozrejmil Škrteľ.

Jedna vec predsa len zostane bezo zmeny. „Vstupné na tento derby duel zvyšovať nebudeme. Je to aj žiadosť Martina, ktorý sa chce takto odvďačiť ľuďom. Preto ľudia za tento zážitok zaplatia jedno euro. Nateraz to necháme takto. Dali sme na to spraviť aj približne osemsto špeciálnych vstupeniek s tým, že sme zvažovali aj tombolu. Ale napokon nebude,“ vysvetlil starosta.

Ďalšia hviezdna posila

Ten netají nadšenie z blížiacej sa veľkej udalosti. „Tešíme sa na zápas, mala by sa totiž prejaviť ak už nie rýchlosť, tak minimálne kvalita niekdajších ligistov,“ nazdáva sa prvý muž Ráztočna. Za Hajskalu totiž nastúpi ďalšie známe meno Peter Černák. Rodák z Handlovej je podobne ako Škrtel veľmi úspešným niekdajším profesionálom. Okrem Zlatých Moraviec pôsobil aj v bratislavskom Slovane či v Českých Budějoviciach. Úspešný je aj ako tréner, veď naposledy pôsobil vo Fortuna lige ako hlavný kouč MŠK Žilina.

Hoci obe osobnosti čaká „horská“ liga, ako sa označujú posledné súťaže, pristupujú k tomu zodpovedne. „V stredu bol tréning, kde som sa bol pozrieť. Trénoval ako Maťo, tak aj Peťo Černák. Obaja povedali, že ak sa nič iné nestane, tak nastúpia,“ prezradil.

Škrtel sa poctivo pripravuje na svoj nový klub.

Tréner Ráztočna Roman Škrteľ (niekdajší hráč Slovana Bratislava, s ktorým aj získal titul) však podľa starostu ešte nevie, či svojho slávneho bratranca predsa len postaví do základnej jedenástky. „Vtipkoval, že si nie je istý, či sa Martin skutočne zmestí do zostavy.“

Na rodnú obec nezabúda

Za to všetko, čo 104-násobný reprezentant spravil pre svoju rodnú obec, si zaslúži nielen plnú minutáž, ale aj obdiv každého jedného z nás. „Po ničivých povodniach v roku 2010, ktoré postihli našu obec, Martin v spolupráci s agentom Karolom Csontóm vyzbieral v Liverpoole desaťtisíc eur. Opravila sa za to lávka a ďalšie veci. Taktiež pomohol aj na ihrisku. Zhruba spolovice zaplatil zo svojho rekonštrukciu tribúny. Každé dva-tri roky taktiež dopĺňa výstroj pre hráčov,“ priznal starosta.

Futbalový areál v Ráztočne, ktorému dominuje moderná tribúna. Zdroj: raztocno.sk

​Ten čas pre Martina Škrtela zrejme opäť nastal teraz. „Mám informácie, že klubu zabezpečil dve sady dresov, tuším vo farbách Spartaka Trnava. Naše farby sú zelená a žltá, avšak Maťo nevylúčil ani ich používanie. Taktiež som v kabínach videl krabicu nových lôpt, mohlo ich tam byť pätnásť či 20,“ doplnil s dôvetkom, že účastník MS 2010 a Eura 2016 má aj ďalšie plány. „Počul som, že pre spoluhráčov a ich rodiny chystá spoločnú večeru.“

Ciele sú jasné

Podľa hlavy obce vedenie klubu aj po príchode hviezdnych posíl nechce robiť veľké zmeny. „Neradi by sme chalanov, ktorí v tíme doteraz pôsobili a reprezentovali obec, zrazu odstavili na vedľajšiu koľaj. Sme si vedomí, že koho Martin osloví, dotyčný má na tunajšie pomery obrovskú kvalitu. Takto to však robiť nechceme,“ podčiarkol.

Ako na záver prezradil, Martinove ciele sú trochu vyššie. „On sám povedal, že spraví všetko preto, aby sa táto súťaž vyhrala aj v súčasnom zložení a potom sa uvidí. Kľúčové je zvládnuť najbližšie stretnutie,“ uzavrel. 

Takto sa Martin Škrtel lúčil s kariérou:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti