Slovenská dedina z 5. ligy nastúpi proti účastníkovi MS 2022. Myslel som si, že ide o žart, hovorí predseda

Slovenská dedina z 5. ligy nastúpi proti účastníkovi MS 2022. Myslel som si, že ide o žart, hovorí predseda
Areál v Domaniži. Zdroj: Facebook/TJ Partizán Domaniža

Zápasy reprezentácií nie sú ničím výnimočným, platí to aj o dueloch medzi reprezentáciou a klubom. Lenže konfrontácia účastníka majstrovstiev sveta s amatérskym tímom až z piatej najvyššej súťaže je doslova svetovou raritou.

Postarali sa o ňu v Domaniži. Obec v okrese Považská Bystrica so zhruba 1500 obyvateľmi hrá v súčasnosti piatu najvyššiu súťaž v rámci Západoslovenského futbalového zväzu (ZsFZ).

Tamojšia Telovýchovná jednota Partizán však už čoskoro odohrá vôbec najprestížnejší zápas v 64-ročnej histórii klubu. Ten na svojom profile na Facebooku totiž informoval, že v sobotu 27. augusta o 17.00 hod. nastúpi vo Viedni proti reprezentácii Kataru, organizátorovi a zároveň účastníkovi tohtoročného mundialu.

Prvý kontakt

„Dostali sme sa k tomu úplne náhodne. Volal mi nejaký pán, predstavil sa mi ako manažér. Povedal mi, že mu vypadlo mužstvo a nemá pre Katar náhradného a ľahšieho súpera pre rozohratie sa. Zistil, že sme vhodným adeptom, keďže pre odhlásenie sa Bánoviec nad Bebravou zo súťaže máme voľno,“ povedal nám tajomník Domaniže Ľubomír Kučík.

Asi ako väčšine z nás, aj jemu sa to zdalo podozrivé. „Prvé, čo mi napadlo bolo, že či nejde o žart. Potom mu dal kontakt na predsedu a zároveň trénera mužov Milana Slobodu,“ doplnil.

Overovanie na zväze

Ani samotný lodivod Domaniže neskrýval prekvapenie. „Sám seba som sa pýtal: ‚Je to vôbec možné? Môže sa niečo takéto naozaj stať?“ Keďže mu to vŕtalo v hlave, začal pátrať.

„Zisťoval som na Slovenskom futbalovom zväze, či sa niečo takéto dá zrealizovať. Volal som generálnemu sekretárovi Petrovi Palenčíkovi aj členovi Výkonného výboru zväzu Tomášovi Medveďovi. Obaja ma upokojili, že je to seriózne, a tak sme sa rozhodli prijať takúto ponuku,“ spresnil Sloboda.

Belecký sa prvýkrát ozval klubu pred dvoma týždňami. Klub s touto informáciou, ktorá ohúrila Slovensko, však vyšiel až v pondelok (15. 8.) večer. „V ten deň sme podpísali oficiálnu zmluvu o konaní tohto zápasu. Je to štandardný postup. Nechceli sme robiť predčasný ošiaľ, pokiaľ to nebolo spečatené. Podarilo sa nám to však celkom dlho tajiť,“ skonštatoval.

V klube to berú poctivo

Nadšenie zavládlo aj v samotnej šatni Partizánu. „Spýtal som sa chalanov, či vôbec chcú do toho ísť. Nakoľko mi sami pohrozili, že ak to neprijmem, tak ma vyhodia, som viacmenej ani nemal na výber,“ hovorí so smiechom.

Zápas v Domaniži. Zdroj: Facebook/TJ Partizán Domaniža

​Tréner však nemá v pláne sprísniť tréningové jednotky a dať hráčom ešte viac do tela. „Pokračujeme tak, ako doteraz. Chalani trénujú trikrát do týždňa, čo je celkom v pohode.“

Poctivo však chce tento zápas poňať aj vedenie piatoligistu. „Máme vlajočky, ktoré dávame súperom, s ktorými sme doteraz v súťaži nehrali, teda nováčikom. Pre tento prípad sme však dali vyrobiť vlajočku každému hráčovi, takže obdrží ju každý Katarčan,“ ozrejmil predseda Partizánu.

Ten sa nám zdôveril, že samotnú obec už postupne chytá pravá futbalová horúčka. „V dedine už vyhlasovali, že zorganizujú výjazd autobusom pre fanúšikov. Podľa doterajších informácií je záujem obrovský, to sa bavíme výlučne o priaznivcoch. Odrazu vám volajú ľudia, o ktorých ste nepočuli dva roky,“ podotkol.

Ako priznal, špeciálnu odmenu pre tím neplánujú. „Myslím, že pre všetkých chlapcov bude najväčšou odmenou samotný zápas. Bude to nezabudnuteľný zážitok.“

Tri alternatívy

Sprostredkovateľom tohto zaujímavého stretnutia je futbalový manažér Norbert Belecký, ktorý vlastní agentúru NR Sport. Tá sa okrem iného venuje aj sprostredkovaniu takýchto zaujímavých stretnutí.

Šál s logom klubu. Zdroj: Facebook/TJ Partizán Domaniža

​„Hľadal som tímy, ktoré majú v tom termíne voľno, keďže niektoré súťaže majú nepárny počet účastníkov. Pomáhali mi aj ľudia zo Žiliny a Dunajskej Stredy. Nakoniec sme našli tri kluby. Najskôr sa to javilo najpriaznivejšie pre Hrubý Šúr (okres Senec – pozn. red.), ktorý je k Viedni najbližšie a má v tíme viacero veľmi dobrých hráčov so skúsenosťami z najvyšších líg. Tréner však zabudol na to, že majú v tom termíne v obci hody, a tak táto možnosť padla,“ povedal na Belecký pre tvnoviny.sk.

Následne tak boli v hre dve alternatívy – Čiližská Radvaň v dunajskostredskom okrese a práve Domaniža. „Z Radvane mi nedvíhali telefón, a tak som kontaktoval Domanižu. Cez pána Kučíka som sa dostal k pánovi Slobodovi. Spočiatku sa mu zdalo ako fantazmagória. Zisťoval aj cez SFZ, či je to kóšer. Napokon sme sa dohodli,“ vysvetlil.

Ako priznal, úloha od klienta znela jasne. „Nemali na výber. Chceli hrať za každú cenu, aj keby to malo byť s tímom z poslednej súťaže,“ uzavrel s dôvetkom, že katarská reprezentácia bude vo Viedni na sústredení dva mesiace.

Pozrite si tiež rozhovor s Martinom Škrtelom, ktorý si po takmer dvoch desaťročiach opäť na seba obliekol dres svojej rodnej obce:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti