Na MS v Česku bojujeme aj o ZOH. Tu je postupová matematika

Radosť Slovákov po góle Milana Bartoviča (61) počas záverečnej prípravy na MS proti Česku.
Zdroj: TASR

Účasť na OH v Pjongčangu 2018 si automaticky zaistí prvých osem tímov v rebríčku IIHF.

Sledovať hokejové MS v roku 2015 znamená pre slovenského fanúšika mať aj určité povedomie zimnej olympiády v roku 2018. Účasť na olympijskom turnaji v Pjongčangu 2018 si automaticky zaistí prvých osem tímov podľa rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) po májovom šampionáte v Česku a Slovensko v ňom figuruje na 8. mieste. Čo je však podstatné, na rovnakej priečke je aj v rozrobenej verzii, do ktorej sa budú pridávať body za výsledné umiestnenia na pražsko-ostravskom turnaji.

Aby sa slovenský hokej zúčastnil ZOH v Pjongčangu 2018 bez komplikácií, musí si minimálne udržať 8. priečku, ináč bude treba priamy olympijský postup vybojovať v kvalifikácii, ktorá sa v záverečnej fáze rozdelí do troch štvorčlenných skupín. Z nich len víťazi získajú kórejskú miestenku.

Vyhliadky sú dobré, ale vôbec nie isté. V predšampionátovej renkingovej verzii, ktorá je kritériová, Slovensko registruje 2200 bodov, teda o 285 bodov menej ako vlani o tomto čase. Značný bodový prepad bol dôsledkom toho, že vypadli alebo klesli silné koeficienty (4. miesto za ZOH v Vancouveri a 2. miesto za MS 2012 v Helsinkách) a nahradili ich vlaňajšie slabšie umiestnenia na ZOH v Soči (13.) a MS v Minsku (9.). V terajšej verzii sa registruje 75-percentný zisk zo ZOH 2014 (11. miesto - 690 b.), takisto 75 percent z MS 2014 (9. miesto - 720), ďalej je to polovica zo získaných bodov z predchádzajúceho šampionátu (8. - 500) a už iba štvrtina bodov zo strieborného šampionátu 2012 (2. - 290). 

V tomto rebríčkovom polotovare Slovensko stráca na siedme Švajčiarsko iba 35 bodov a pred deviatym Lotyšskom má náskok 65 bodov. Do rozpracovanej verzie pribudnú stopercentné podiely za priečky dosiahnuté na nastávajúcich MS, pričom za 1. miesto je 1200 bodov, za druhé 1160, za tretie 1120. Napríklad za 8. miesto sa udeľuje 1000 bodov a za deviate 1060. Práve Lotyši si "brúsia zuby" na slovenskú, prípadne švajčiarsku olympijskú miestenku. Hoci im vlaňajší šampionát nevyšiel, predtým na zimnej olympiáde riadne miešali karty a svoju silu predviedli práve v generálkach na terajšie MS, keď v oboch prípadoch Slovákov zdolali. 

Ak sa vízie pohybujú v širších priestoroch "papierového" predpokladu, sú tu varianty, podľa ktorých by Lotyši predstihli Slovákov. Vo všetkých prípadoch sa však môže stať, že napokon na ZOH získajú priamu miestenku obe tieto krajiny, lebo lotyšský úspech by (pri postupovej sile Švédov, Kanaďanov a Čechov) pravdepodobne znamenal automatický prepad Švajčiarov a tak prvé dve možnosti odsúvajú šance helvétskeho hokeja. Štvrťfinále by za normálnych okolností malo garantovať priamy postup na hry 2018:

- Slováci postúpia do štvrťfinále a celkovo skončia na 7. alebo 8. mieste - Lotyši nesmú postúpiť do semifinále

- Slováci nepostúpia do semifinále, ale skončia na 6. priečke - Lotyši nesmú mať medailu

- Slováci nepostúpia do štvrťfinále a skončia na 9. mieste - Lotyši pri postupe do vyraďovačky nesmú skončiť na 6. mieste

- Slováci skončia na 10. priečke, resp. na 11. priečke - Lotyši nesmú skončiť na 7., resp. na 8. mieste

Potom sú tu ešte verzie s Nórmi, Bielorusmi a Slovincami, ale to by slovenský reprezentačný výber musel klesnúť hlboko pod predpoklady a v prípade druhých dvoch krajín by ich reprezentácie museli zároveň preniknúť do semifinále.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.