Pocity Slovákov pred duelom s Dánskom: Kolínsky výprask sa opakovať nebude

Kapitán Tomáš Kopecký počas tréningu deň pred prvým slovenským zápasom na MS 2015 v Česku.
Kapitán Tomáš Kopecký počas tréningu deň pred prvým slovenským zápasom na MS 2015 v Česku. Zdroj: TASR

Kapitán Kopecký chce ísť za úspechom krok po kroku.

Korčuliarsky zdatný tím, ktorý sa bude opierať o kolektívny výkon a prepracovanú defenzívu. Tak charakterizujú prvého súpera na 79. majstrovstvách sveta slovenskí hokejisti. Dánski reprezentanti v sobotu popoludní ako prví preveria výkonnosť mužstva trénera Vladimíra Vůjteka a naznačia, aké výsledky sa dajú od neho v Ostrave očakávať.

"Vikingovia" budú podľa Vůjteka tvrdým orieškom. "Dáni sa vyznačujú kolektívnym poňatím hry. Ich štýl sa podobá švédskemu, ale pravda, nemajú až takú kvalitu. Nemajú čo stratiť, budú určite bojovať. My si musíme ich hru dôkladne naštudovať na videu," prízvukoval tréner.

Slováci sa stretli so súperom aj vlani v Minsku, kde víťazstvom 4:3 nad severanmi uzatvorili svoje účinkovanie na turnaji. Posledné vzájomné zápasy sa niesli zväčša vo vyrovnanom duchu, v minulosti sa však zrodili aj poriadne divoké výsledky. Hráči spod Tatier by radi napodobnili suverénne víťazstvo 8:0 nad Dánmi z osemfinálovej skupiny MS 2004 v Ostrave, naopak, strašiakom je debakel 0:6 zo šampionátu v Kolíne 2010. Tím vedený trénerom Glenom Hanlonom vtedy inkasoval od súpera poltucet za úvodných necelých 14 minút. "To by sa určite nemalo opakovať. Aj také sú zápasy však bývajú v hokeji, že súperovi padne všetko," poznamenal Vůjtek.

Tomáš Kopecký o kapitánskom C


Zo súčasnej partie pamätajú kolínsky výprask Dominik Graňák, Vladimír Dravecký, Milan Bartovič i Richard Pánik. "Vtedy Dánom padlo všetko, na čo siahli. Dúfam, že teraz sa im to nepodarí," verí Pánik, ktorý bol aj pri vlaňajšom tesnom triumfe nad tímom z Jutského polostrova. "Dáni sú kvalitní korčuliari. Očakávam, že budú vychádzať z dobrej defenzívy. Nebude to žiadny ľahký súper," doplnil.

Útočník Toronta vníma dôležitosť úspešného vstupu do MS. "Pred prvým zápasom na turnaji bude určite aj trocha nervozita. Dôležité bude, aby sme dali prvý gól. Čakám, že nás fanúšikovia budú hnať dopredu. Už ich len nesklamať. Netreba podceniť žiadnu situáciu a ísť od začiatku naplno," dodal.

Ako v piatok trénovali

bieli: Meszároš, Jánošík - Miklík, Kopecký, Gáborík
modrí: Jurčina, Sersen - Pánik, Bližňák, Bartovič
červení: Ďaloga, Mikuš - Daňo, Surový, L. Hudáček
čierni: Graňák, Baranka - Dravecký, Viedenský, Lušňák


Bojovnosť prevýši talent

Také je krédo Tomáša Kopeckého a presne s takýmto prístupom chce odštartovať zápolenie na majstrovstvách sveta v Ostrave. Skúsený útočník si deň pred úvodným duelom s Dánskom nedával veľké ciele a k úspechu sa chcel priblížiť krok za krokom.

Pomaličky a skromne od prvého striedania

"Bojovnosť a srdiečko," pomenoval najväčšie devízy svojho tímu. "Každý jeden hráč na tomto šampionáte má nejaký talent, ale pokiaľ nebude bojovať, tak je mu na nič. Ja som bol vždy zástancom toho, že tvrdá robota, bojovnosť a súťaživosť ten talent prevýšia," uviedol tridsaťtriročný Kopecký, ktorý nastúpi v strede prvého útoku s krídlami Mariánom Gáboríkom a Michelom Miklíkom.

"Určite si ich hru ešte rozoberieme, ale v podstate sa nepozeráme proti komu nastúpime. Sústredíme sa sami na seba a pôjdeme od zápasu k zápasu. Pomaličky a skromne od prvého striedania. Verím, že ak to dodržíme, tak sa dostavia aj výsledky," povedal na margo prvého súpera Koepcký.

Reprezentanti si na štvrtkovom tréningu vyskúšali viacero herných situácií, napríklad prečíslenia troch proti dvom. Na ľade panovala pohodová atmosféra a všetci sa už tešili na ostrý šampionátový štart.

"Chalani sú veľmi dobre naladení. Posledné dva tréningy boli vynikajúce a už sme sa trochu zoznámili aj s klziskom. Veľmi sa tešíme na prvý zápas," pokračoval Kopecký.

Hráči sa tešia aj na domácu atmosféru, ktorú im vytvoria slovenskí fanúšikovia, rodinní členovia či priatelia. "Bude to môj prvý šampionát takto blízko Slovenska. Príde rodina, veľa kamarátov, známych. Verím, že fanúšikovia nás podporia a vytvoria perfektnú atmosféru. Tribúna je navyše hneď pri ľade, príde veľmi veľa ľudí. Na plnú halu som zvyknutý z Chicaga či Detroitu, no tu to fanúšikovia viac prežívajú. V Amerike je to skôr o tej kultúre a je to komornejšie," dodal Kopecký.

OSTRAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.