Jágr mení históriu, strieľa góly a stále má svoj štýl

Jaromír Jágr v reklame
Zdroj: YouTube

Skúsený veterán sa ani napriek vyššiemu veku v tempe hry nestratil.

Reprezentačné korčule nezavesil na klinec a opäť je hrdinom českého hokeja. Jaromír Jágr dostal aj v sobotu pražský kotol v O2 aréne do varu, keď strelil víťazný gól v dueli s Lotyšskom (4:2) a vo veku 43 rokov a 177 dní sa stal historicky najstarším kanonierom na turnajoch pod hlavičkou Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Ani tento honor ho však nedonútil uvažovať vážne a naďalej si ide po svojom.

Skúsený veterán sa ani napriek vyššiemu veku v tempe hry nestratil. Lotyši sa snažili vyšťaviť unavených Čechov, ktorí mali rovnako ako oni v nohách piatkový duel so Švédmi (5:6 sn), ale nevychádzalo im to podľa predstáv. Navyše pod tlak ich pravidelným rytmom dostávala formácia Jána Kovářa na krídle so skúseným Jágrom.

Kovář pridal ku gólu aj dve asistencie, Jágr jeden presný zásah. "Veľmi ťažký zápas. Dostali sa do vedenia a my sme mali šťastie, že sme potom mohli hrať presilovku. Lotyši sú vždy nepríjemný súper, dokonca by som povedal, že ešte silnejší ako Švédi," cituje hokej.cz slová veľkej legendy.

Silnou zbraňou tímu usporiadateľskej krajiny sú zatiaľ presilovky. Proti Švédom využili dve, Lotyšom v početnej prevahe strelili dokonca až tri góly. Jágr v nich jazdí nezvyčajne pred bránku a zatiaľ mu to vyhovuje. Pri tomto ťahu žala úspech aj taktická genialita trénera Vladimíra Růžičku. "Nemám s tým problém a som rád, že to takto hráme.

Je to podobný štýl, ako má Philadelphia. Všetko ide cez Vorasa (Jakub Voráček, pozn.), a tak by to malo byť. Ja svoje šance vždy budem mať, to je v pohode," dodal Jágr.
Dres s levom na hrudi si pritom už obliecť nemal, respektíve nechcel.

Po MS v Minsku vyhlásil, že v ňom končí, ale počas sezóny svoj názor zmenil. Prišiel do Prahy a v O2 aréne spôsobil českú fanúšikovskú revolúciu. "Nie je to o mne, ale o Českej republike a českom hokeji. Žije to tu hokejom, čo si budeme hovoriť. Všetci chcú hrať hokej alebo byť trénermi. Teraz ich mám desať miliónov, niet sa čomu diviť," pousmial sa Jágr.

Práve on je v súčasnosti najväčším expertom na lámanie rekordov a prepisovanie historických štatistík či už v zámorí alebo na medzinárodnej scéne. Stalo sa tak aj v sobotňajšom dueli proti Lotyšom, keď sa vo veku 43 rokov a 177 dní stal vôbec najstarším skórujúcim hráčom na fórach IIHF.

Poctu mu vzdali aj organizátori šampionátu umiestnením jeho ďalšieho míľniku na kocku na ľadom. S Jágrom to však opäť ani nepohlo. "Nevšimol som si to. Noviny nečítam a nepozerám sa na kocku," dodal so smiechom.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.