Tatar a Jurčo: Dve rôzne sezóny, no rovnaký cieľ na MS

Tomáš Tatar na prvom tréningu so slovenskou reprezentáciou v Ostrave.
Tomáš Tatar na prvom tréningu so slovenskou reprezentáciou v Ostrave. Zdroj: TASR

Hoci si vzhľadom na dlhú cestu veľa nepospali, sú pripravení nastúpiť na nedeľňajší duel s Bieloruskom.

Útočník Detroitu Tomáš Tatar rýchlo zabudol na sklamanie z vypadnutia v play off a už v nedeľu sa hlásil reprezentačným trénerom v Ostrave. Hoci si vzhľadom na dlhú cestu veľa nepospal, spolu s klubovým spoluhráčom Tomášom Jurčom bol pripravený nastúpiť na nedeľňajší duel s Bieloruskom. Obaja by sa mali predstaviť spoločne s centrom Marekom Viedenským v druhom slovenskom útoku.

"Môj príchod do Ostravy sa zbehol strašne rýchlo. Neverím vlastným očiam, že som už teraz tu. Dohrali sme s Detroitom posledný zápas, hneď po ňom som telefonoval s generálnym manažérom reprezentácie Ottom Sýkorom, prešiel som v klube výstupnými testami, pobalil si nejaké veci a na ďalší deň som bol tu. Som rád, že som sa dokázal tak rýchlo pripojiť k tímu," vyznal sa Tatar.

Kruhy pod očami naznačovali, že má za sebou únavnú cestu.

Necítim sa ako hviezda

"Ak mám povedať pravdu, veľa som toho nespal. Snáď si stihnem pred zápasom ešte trochu zrelaxovať a na pár hodín si ľahnúť. Uvidím, ako sa budem cítiť priamo v zápase. Možno ten rozbeh bude z mojej strany pomalší. V play-off mi energia nechýbala, uvidíme, ako sa telo vyrovná s časovým posunom," podotkol.

Tatar má za sebou sezónu, v ktorej sa zaradil medzi ťahúňov Red Wings. Logicky sa teda od neho očakáva, že bude aj jedným z lídrov slovenského tímu na MS.

"Necítim sa ako hviezda. Budem sa snažiť mužstvu čo najviac pomôcť, aby sa mu darilo. Som pripravený na akúkoľvek úlohu v tíme. Nemusím pomôcť iba produktivitou, ale aj iným vecami na ľade," zdôraznil útočník "červených krídel".

To, že ho tréner zaradil do formácie k Jurčovi a Viedenskému, mu vyhovuje.

"S 'Jurkim' sme hrali spolu nejaký ten čas, takže sa poznáme. Je lepšie, že sa nebudeme musieť až tak zohrávať. S Marekom sme v reprezentácii tiež často spolu nastupovali." S prechodom z užšej zámorskej plochy na širšie európske klzisko možno bude mať chvíľu problém: "Na rozkorčuľovaní som nemal pocit, že by bolo nejaké iné. V zápase to však pocítim a budem si musieť na to čo najrýchlejšie zvyknúť."

Prvý duel Slovákov proti Dánsku na prebiehajúcom šampionáte nevidel, keďže akurát čakal na letisku. "Sledoval som však skóre on-line na mobile. Som veľmi rád, že sme vyhrali a že máme dobré dva body. Dnes musíme opäť vyhrať," dodal.

Jurčo sa pripojil k tímu: "Reprezentovať je vždy pocta"

Tomáš Jurčo nemal najlepšiu sezónu v Detroite Red Wings a preto verí, že jej záver si vylepší v národnom tíme

"Stále je pre mňa pocta reprezentovať a vždy sa teším na tieto akcie, už od nižších kategórií. Na šampionáte som ešte nehral, bol som iba na olympiáde v Soči, takže je to pre mňa niečo nové. Neviem sa dočkať," povedal po dopoludňajšom rozkorčuľovaní.

Náročná a dlhá cesta zo zámoria ho vyčerpala a na oddych a aklimatizáciu mal iba jednu noc.

"Cesta bola dlhá, ale cítim sa celkom dobre. Dnes ráno som sa do toho snažil dostať, pokorčuľovať si, aby sa moje telo zobudilo. Ale ako to bude, uvidíme až večer."

Prišiel som si napraviť chuť do hokeja

Proti Bielorusom nastúpi v druhom útoku spolu s Tatarom a centrom Marekom Viedenským, ktorému sa v prvom stretnutí proti Dánsku darilo. "Zápas som síce nevidel, pretože som akurát letel, ale viem, že hrali celkom dobre. 'Vieďo' je dobrý hráč a dúfam, že to bude fungovať," pokračoval.

Pre dvadsaťdvaročného krídelníka bolo veľkým lákadlom aj to, že Ostrava leží v tesnej blízkosti Slovenska a teda bude plná fanúšikov národného tímu.

"Teším sa na ľudí, viem, že ich sem prišlo veľmi veľa. Včera som si pozeral videá zo zápasu a bolo to tu plné Slovákov. Najviac sa teším, že nás budú hnať dopredu a tým nám budú pomáhať."

Jurčo nemal v Detroite najlepšiu sezónu. V základnej časti nastúpil na 63 zápasov, v ktorých strelil iba tri góly a pridal 15 asistencií. V 1. kole play off nastúpil na všetkých sedem stretnutí (1+1), no Detroit podľahol Tampe Bay 3:4 na zápasy a vypadol z bojov o Stanleyho pohár. Mladý útočník tak dúfa, že v národnom drese zažije úspešnejšie obdobie.

"Nemal som najlepšiu sezónu, nehral som toľko, koľko som chcel a takpovediac som si prišiel napraviť chuť do hokeja. Chcem pomôcť Slovákom, aby išli čo najďalej," povedal.

Duel s Bieloruskom bude podľa jeho slov náročný. "Červeno-bieli" si vo svojom úvodnom zápase poradili so Slovinskom 4:2 a v tabuľke B-skupiny sú na treťom mieste o bod pred Slovenskom.

"Majú dobrý tím, sú to dobrí korčuliari a na tomto veľkom ihrisku si na to musíme dávať pozor. No možno bude vyhovovať aj mne a využijem tu svoje korčuliarske schopnosti," dodal.

OSTRAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.