Američania otočili zápas so Švajčiarskom, smerujú do semifinále

Americký hokejista Ben Smith (uprostred) sa raduje z gólu
Americký hokejista Ben Smith (uprostred) sa raduje z gólu

USA sa stretne s úspešným z večerného duelu medzi Švédskom a Ruskom.

Hokejisti USA postúpili ako prví do štvrťfinále 79. MS, keď v Ostrave zdolali Švajčiarsko 3:1. Američania v prvej polovici zápasu sklamali, druhú však ovládli na triumf im stačil priemerný výkon.   

Víťazný tím sa v sobotňajšom semifinále stretne s úspešným z večerného druhého ostravského duelu medzi Švédskom a Ruskom.    

Štvrťfinále

USA - Švajčiarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)  

Góly: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coyle, Lee) - 14. Josi.

Vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. 

Zostavy
USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Coyle, Bonino, Lee – Smith, Arcobello, Vesey – Lewis, Eichel, Nelson – Moses, Morin, Hendricks - Morin  

Švajčiarsko: Berra - Blum, Josi, Streit, Geering, Helbling, Grossmann, Loeffel - Hollenstein, Romy, Brunner - Bieber, Bodenmann, Ambühl - Schappi, Fiala, Trachsler - Almond, Wieser, Suri

Priebeh stretnutia

Úvod načrtol očakávanú líniu - Američania rýchlo korčuľovali a nátlakovo-kombinačnou symbiózou sa usadzovali v útočnom pásme. Švajčiari naopak držali svoje defenzívne štruktúry a až po piatich minútach spôsobili vzruch, zato však veľký, lebo Brunnerova šanca volala po góle. Tento moment ich posmelil, čo sa prejavilo aj v oslabení v ktorom favorizovaný tím úplne odstavili. Švajčiari v kontrách hrýzli čoraz viac a Josiho parádny gól po samostatnej akcii len dotvoril vývoj tretiny, ktorá priniesla vyrovnaný hokej solídnej úrovne.

Druhé dejstvo sa začalo ináč ako to prvé, lebo Švajčiari hneď v druhom striedaní pohrozili šancou Ambühla. Z hry amerického tímu sa okrem istoty vytratil aj dôraz, resp. nedokázali účinne reagovať na švajčiarsku agresivitu. V polovici 60-minútovky tak stav 0:1 bol pre nich vlastne lichotivý. Súper, ktorý mal medzitým ďalšie dve-tri šance, si strážil rozohrávku i striedačkové výmeny a chyby nerobil ani pri vykrývaní strednej zóny. Do tej útočnej sa tak tím USA nedostával vo svojich tradičných výpadoch. Až prišla 31. minúta a v nej ojedinelá vydarená akcia, ktorá priniesla favoritovi prvé nebezpečné zakončenie po 25 minútach a hneď aj gól. Tieto momenty Američania samozrejme dokonale ovládajú a už späť vo svojej koži typickým rozobratím protivníkovej schémy v priebehu 57 sekúnd vsietili vedúci gól. Zrazu ich bol plný ľad, hrali excelentný hokej a z radu šancí Vesey a Coyle netrafili puk do poloodkrytej bránky.

V tretej tretine Američania nepotrebovali prepnúť na vyššie obrátky ani na väčšiu tvrdosť, lebo Švajčiari prejavili aj v dvoch presilovkách málo kreativity a ešte menej pohotovosti. Tá naopak nechýbala Gardinerovi, ktorého gólová poistka od modrej bola akciou moderného obrancu, ktorý s hlavou hore poslal strelu na bránku presne vo vhodnom momente. Švajčiari si do konca zápasu vypracovali ešte pár šancí, ale nepomohla im ani power play.        

Góly

R. Josi (14. min.)

B. Smith (31. min.)

C. Coyle (32. min.)
 

J. Gardiner (51. min.)

OSTRAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.