Toto sú naši súperi na olympiáde a nasledujúcich MS

Fotenie slovenských hokejistov
Zdroj: TASR

Organizátori po konzultácii s IIHF môžu ešte urobiť úpravy.

Slovenský hokej sa na zimnej olympiáde v roku 2018 predstaví v B-skupine s Ruskom a USA. Tretím súperom v základnej fáze olympijského turnaja v kórejskom Pjongčangu bude kvalifikant. Kvalifikácia sa bude hrať v troch štvorčlenných skupinách a postúpia len víťazi.

Olympijský turnaj v Pjongčangu sa odohrá rovnakým systémom ako vo Vancouveri 2010 a Soči 2014. Tucet tímov rozdelia do troch štvorčlenných skupín, pričom do vyraďovacej časti postúpia všetci, no kým najlepšie štyri mužstvá zo skupinovej časti budú mať isté štvrťfinále, zvyšná osmička oň bude musieť zabojovať v kvalifikačnom kole.

V predchádzajúcich obdobiach boli systémy trochu iné a aj osudy slovenského hokeja. Po nečakane iskrivom prvom samostatnom vystúpení na hrách 1994 v Lillehammeri prišli do hry hráči z NHL, ktorá prerušuje svoju súťaž. V Nagane 1998 i štyri roky neskôr v Salt Lake City Slovensko neuspelo v "predturnaji" priamo v dejiskách a na hlavnom menu sa nezúčastnilo. Od 2006 však už nechýbalo.

Naši súperi na MS 2016

Rebríčkové kritérium predbežne rozdelilo aj skupiny na budúcoročných MS v Rusku. Podľa renkingového kľúča by malo Slovensko hrať v petrohradskej skupine s Kanadou, Fínskom, USA, Bieloruskom, Francúzskom, Nemeckom a Maďarskom. V moskovskej vetve sú to Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Nórsko, Dánsko a Kazachstan. 

Organizátori po konzultácii s IIHF môžu urobiť úpravy, tak ako sa to po zavedení nového hracieho systému stalo už viackrát. Rysuje sa výmena Švédov a Fínov, ktorí sú v kľúči na tej istej línii (3., resp. 4. pozícia v rebríčku, druhé pozície v nasadení do skupín) a fínski fanúšikovia by mali na "skok" do Petrohradu. Z hľadiska "vyrovnávajúceho efektu" by sa mohli vymeniť aj Lotyši s Bielorusmi.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.