Kováčik prezradil, koho podporí Slovensko za šéfa FIFA

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Zdroj: TASR

Zatýkanie v Zürichu ho prekvapilo, Slováci budú hlasovať podľa UEFA.

Prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika nepríjemne zaskočila informácia o zatknutí siedmich popredných funkcionárov FIFA deň pred začiatkom 65. volebného Kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo švajčiarskom Zürichu.

Po tom, ako bývalý portugalský reprezentant Luis Figo a súčasný prezident Holandského futbalového zväzu (KNVB) Michael van Praag stiahli svoju kandidatúru, do volieb pôjdu proti sebe len dvaja funkcionári uchádzajúci sa o kreslo šéfa svetového futbalu - súčasný prezident FIFA Sepp Blatter, ktorého vyzve jordánsky princ Ali bin Al-Husejn. Ako Kováčik povedal v stredu pre TV JOJ, vo voľbách Slovensko podporí kandidáta, na ktorom sa zjednotí Európska futbalová únia (UEFA).

Federálne ministerstvo spravodlivosti Švajčiarska v stredu v krajine zatklo sedem vysokopostavených funkcionárov pre podozrenie z korupcie a plánujú ich vydať americkým úradom, ktoré ich vyšetrujú. Miestne orgány zároveň v stredu otvorili vlastné trestné konania voči jednotlivcom v súvislosti s udelením práv na organizáciu majstrovstiev sveta v roku 2018 Rusku a 2022 Kataru.

"Samozrejme ma to prekvapilo a je to veľmi nepríjemné. Ťažko sa mi k tomu vyjadrovať. Som prezidentom SFZ od septembra 2010, takže som sa zúčastnil na niekoľkých kongresoch FIFA, ale nemal som žiadnu osobnú skúsenosť. Síce sa o tom hovorilo, ale nikdy nebolo nič konkrétne na stole," povedal na margo čerstvých udalostí Kováčik, ktorý ako hlava SFZ nikdy nemal osobnú skúsenosť s korupčným konaním v otázke volieb: "Nikdy sa to nestalo. Oslovovali nás jednotliví kandidáti, ale normálnym štandardným spôsobom, emailami, listami, či osobne na oficiálnych akciách."

Slováci vo voľbách budú stáť na pozícii, ktorú vytýči UEFA. "Na konfederačnom mítingu deň pred voľbou sa zjednotíme na spoločnom stanovisku, ako bude Európa postupovať. A keďže sme súčasťou UEFA, tak budeme postupovať tak, ako sa väčšina dohodne. Určite nikto nikomu neprikáže, že musíte takto hlasovať. Ale tie argumenty, ktoré tam padnú, sú natoľko silné, že sme nemali nikdy dôvod hlasovať alebo postupovať pri voľbe inak," povedal prvý muž slovenského futbalu.

Podľa prvého muža SFZ FIFA utrpela ďalší tvrdý úder v jej dôveryhodnosti: "Dá sa s tým súhlasiť. Pán Blatter pred štyrmi rokmi povedal, že kandiduje poslednýkrát, a ak by bol dodržal tento sľub, myslím, že pre FIFA aj pre celý svetový futbal by to bolo lepšie. Kongres sa začína v piatok, my máme už zajtra konfederačný míting európskych zväzov, ktorý organizuje UEFA. Potom budeme mať viac informácií, aj záver, akým spôsobom sa európske zväzy k tomuto problému postavia. Voľba je len jeden z bodov, je ich tam viac na programe. My sme tam chceli ísť s veľkými očakávaniami, ako bude kongres prebiehať, ale teraz potom, čo sa stalo, si myslím, že to bude celé ovplyvnené týmito udalosťami. A toto bude predmetom číslo jeden."

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.