Tento muž je kľúčovou postavou korupčného škandálu vo futbale

Jack Warner
Zdroj: TASR

Jack Warner sa sám odovzdal polícii. USA totiž vydali na neho zatykač.

Bývalý viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) z karibského štátu Trinidad a Tobago Jack Warner, ktorý je kľúčovou postavou vo vyšetrovaní obrovského korupčného škandálu, sa v stredu sám odovzdal polícii. USA totiž vydali zatykač na jeho osobu a poslali aj žiadosť o jeho extradíciu. Informovali o tom miestne médiá, následne i tlačové agentúry DPA a AP.

Warner (72) čelí 12 obvineniam z podvodu, sprenevery, vydierania a prania špinavých peňazí, napísali noviny Trinidad Guardian. Súd mu stanovil kauciu vo výške 2,5 milióna dolárov za určitých podmienok - musí odovzdať pas a dvakrát týždenne sa hlásiť na polícii.

Noc na dnešok zrejme strávi vo väzbe, pretože jeho prepustenie na kauciu sa zdržalo kvôli spomínanému odovzdaniu pasu. Po prepustení sa bude hlásiť na policajnej stanici v Port of Spain, hlavnom meste Trinidadu a Tobaga. Najbližšie pojednávanie na súde je stanovené na 9.júla.

Ministerstvo spravodlivosti karibskej krajiny uviedlo, že predstavitelia tohto štátu už rok spolupracujú s americkým ministerstvom spravodlivosti na prípade Warnerovej údajnej účasti na korupcii. Warnerov syn Daryll Warner je takisto obvinený v súvislosti s prípadom, ale údajne s úradmi spolupracuje.

Zdroj: TASR

Paraguajské ministerstvo má vydať bývalého prezidenta Futbalovej konfederácie Južnej Afriky


Paraguajské ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že dostalo od Spojených štátov žiadosť o vydanie Nicolása Leoza, a to v rámci vyšetrovania korupčného škandálu vo FIFA.
Leoz je bývalým prezidentom Futbalovej konfederácie Južnej Ameriky (CONMEBOL). Funkciu zastával v rokoch 1986-2013.

Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Ruben Ortiz dodal, že žiadosť USA odovzdajú najvyššiemu súdu a posúdi ju aj generálna prokuratúra, ktorá rozhodne, či bude vydaný zatykač na 87-ročného Leoza.

Americká spoločnosť NIKE spolupracuje na vyšetrovaní korupčného škandálu


Americká spoločnosť Nike v stredu vyhlásila, že spolupracuje s úradmi na americkom vyšetrovaní korupčného škandálu v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA). Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Predstavitelia USA obvinili v stredu sedem členov FIFA z vydierania a korupcie a oznámili rozsiahle vyšetrovanie. Švajčiarske úrady podnikli aj raziu v sídle FIFA, zhabali tam záznamy a počítače. Chcú zistiť, či boli rozhodnutia udeliť práva organizátorov majstrovstiev sveta 2018 Rusku a 2022 Kataru zmanipulované.

Nike nie je oficiálnym sponzorom FIFA. Platí však brazílskym a ďalším národným tímom za to, že hráči nosia jej tričká a ďalšie vybavenie. Je to prvýkrát, čo Nike priznala, že ju úrady v rámci vyšetrovania kontaktovali.

PORT OF SPAIN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.