Nemeček predstavil víziu, s ktorou ide proti Lintnerovi

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.
Zdroj: TASR

Základom je prilákanie detí k hokeju, NHL a za tromf považuje aj usporiadanie MS na Slovensku.

Podpora rozširovania hráčskej základne je kľúčovým bodom programu súčasného prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Igora Nemečka v boji o tento post s Richardom Lintnerom. Okrem iného sa opiera o podporu správnych projektov, budovanie kvalitnej funkcionárskej infraštruktúry, Zákon o športe či usporiadanie MS na Slovensku v roku 2019.

Nemeček zverejnil kompletné znenie svojej kampane na štvrtkovej tlačovej konferencii. Vo štvorročnom cykle chce upriamiť svoju pozornosť predovšetkým na podporu rozširovania hráčskej základne, ktorá sa začína už pri detských kategóriách.

"Nie je nás na Slovensku tak veľa, aby sme si mohli dovoliť nechať stratiť akýkoľvek hokejový talent," uviedol v priloženej tlačovej správe súčasný prezident SZĽH a na margo svojej kandidatúry dodal: "S mojím tímom posledné štyri roky tvrdo pracujem a do kandidatúry neponúkam iba slová na papieri, ale reálne výsledky, reálne skúsenosti a reálny program ďalšieho rozvoja slovenského hokeja."

Základom je prilákanie detí k hokeju

Päťdesiattriročný kandidát chce s rozširovaním hokejovej základne začať už od tých najmenších. Jedným z kľúčových bodov jeho programu je prilákanie detí k hokeju, a to celoplošnou distribúciou výstrojov ako aj pokračovaním v rôznych mládežníckych projektoch, do ktorých sa v minulosti zapojili tisícky detí.

S týmto súvisí podpora hokejovej akadémie Zdena Cígera STARS for STARS, mládežníckeho hokejového klubu Žigmunda Pálffyho v Skalici či ďalšie pokračovanie úspešných projektov SR "18" a SR "20".

"Dvadsiatka je veľmi dobrý projekt, hráči sú v centralizovanej príprave a tým pádom majú na viac. Financuje to zväz, stojí to nejaké prostriedky, ale chceme v tom pokračovať ďalej. V uplynulých rokoch sa nám vďaka tomuto darí robiť na MS stabilizované výsledky a vyhýbame sa bojom o záchranu, " ozrejmil Nemeček.

Prioritou je aj NHL

Naďalej špecifickým bodom zostáva zmluva SZĽH s NHL o odchode hráčov z domácich klubov do zámoria. "Keďže toto nezastrešuje IIHF, rozhodli sme sa to pokryť my s NHL. Hoci môže mať verejnosť dojem, že zo Slovenska veľa hráčov NHL neodchádza, môže sa to zmeniť a hráči pôjdu von vo väčšej miere. Chceme, aby kluby neboli ukrátené a v prípade odchodu ich hráča do NHL dostanú aspoň nejaké finančné ohodnotenie, ktoré im veľmi pomôže v rozpočte," dodal. 

Nemečkovým veľkým tromfom v boji o prezidentské kreslo na hokejovej scéne sú majstrovstvá sveta v roku 2019. Tie Slovensku definitívne pridelil kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) na uplynulom šampionáte v Prahe.

Prostredníctvom tohto projektu by Nemečkov tím chcel zaradiť Slovensko medzi krajiny, ktoré pravidelne organizujú podujatia tohto typu a zároveň získať pre podporu mládežníckeho, klubového a reprezentačného hokeja minimálne dvoch miliónov eur tak, ako v roku 2011.

"Je to prezentácia Slovenska, prezentácia miest Bratislavy a Košíc, prilákanie turistov a privítanie hokejovej špičky po ôsmich rokoch opäť na Slovensku. Som veľmi rád, že sa nám to podarilo a ľudia, ktorí majú na to iný názor, budú po MS spokojní," uviedol Nemeček.

Chce riešiť štadióny

V neposlednom rade myslí aj na nelichotivú situáciu hokejovej infraštruktúry. "Už v minulosti sme investovali viac ako šesť miliónov eur do štadiónov či už v Nitre, Levoči alebo Banskej Bystrici. Chceme riešiť havarijné stavy, aby štadióny spĺňali všetky medzinárodné kritériá a aby to boli dôstojné stánky pre divákov, nielen v extralige, ale aj v prvej lige," uviedol Nemeček, ktorý by rád zlepšil aj marketingovú stránku zväzu a klubov. "Chceme sa venovať tejto oblasti s profesiolnánymi ľuďmi, aby naše ligy dostali viac priestoru v médiách. Chceme spolupracovať aj s regionálnymi médiami, nech sú kluby spokojné." 

 Ak by sa Nemečkovi podarilo predĺžiť si prezidentský mandát, verí, že po ďalšom štvorročnom cykle bude slovenský hokej vnímať jeho pôsobenie pozitívne: "Sme hokejová krajina, chceme zmobilizovať celé Slovensko. Chceme naplno využiť náš hokejový potenciál, našich ľudí, športovcov a všetko ostatné zužitkovať tak, aby naozaj všetci boli maximálne spokojní a hlavne, aby sme prilákali čo najviac detí na ľad a rozšírili tak hokejovú základňu."

Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Jediným jeho oponentom na kreslo prezidenta SZĽH je bývalý úspešný hokejista a majster sveta z roku 2002 Richard Lintner. Ten uviedol svoju víziu pred ôsmimi dňami. Spoločne s celým tímom, v ktorom figurujú aj ďalší hráči zo zlatej generácie Miroslav Šatan, Peter Bondra či Rastislav Pavlikovský, predstavil 24-bodový program rozvoja slovenského hokeja. Ten je postavený na štvorročnom cykle a okrem iného zahŕňa aj atraktívnejší model baráže v ligových súťažiach, zavedenie platového minima a platového stropu.

Voľby nového prezidenta prebehnú na kongrese SZĽH, ktorý sa bude konať 25. júna. Ten vzíde z hlasovania delegátov kongresu.

BRATISLAVA/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.