Šport

Reakcie na Blatterovo odstúpenie prichádzajú z celého sveta

Prezident FIFA Joseph Blatter na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP

Švajčiar sa v utorok rozhodol predčasne skončiť vo funkcii šéfa Medzinárodnej futbalovej federácie.

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini privítal prekvapujúce oznámenie Josepha Blattera. Švajčiar sa v utorok rozhodol predčasne skončiť vo funkcii šéfa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

„Bolo to ťažké rozhodnutie, odvážne rozhodnutie a správne rozhodnutie," citovala agentúra dpa slová Platiniho. Francúz sa už minulý piatok pred voľbou šéfa FIFA pokúsil presvedčiť Blattera k odchodu.

Za „absolútne správny" považuje Blatterov krok aj prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Wolfgang Niersbach: „Je však tragické, že to neurobil skôr. Mohol ušetriť samého seba a nás všetkých tiež."

„Tlak bol priveľký. Nikdy by nenašiel pokoj, či už nesie vinu alebo nie," reagoval legendárny Nemec Franz Beckenbauer, ktorý Blattera podporoval.

Jeden z najväčších odporcov Blattera, šéf anglickej asociácie FA Greg Dyke uviedol: „Vítame dnešné vyhlásenie a veríme, že je to dobrá správa pre FIFA a pre svetový futbal. Zmena na vrchole FIFA je nevyhnutým prvým krokom pre skutočnú reformu." Bývalý anglický reprezentant Gary Lineker netajil prekvapenie: „Nemôžem tomu celkom uveriť..."

Bývalý portugalský reprezentant a jeden z pôvodných adeptov na kreslo prezidenta FIFA Luis Figo označil odstúpenie Seppa Blattera za „pekný deň pre FIFA i celý svetový futbal". Podľa neho teraz treba „zodpovedne a v pokoji nájsť globálne riešenie na odštartovanie novej éry dynamiky, transparentnosti a demokracie v rámci FIFA".

Ruský minister športu Vitalij Mutko označil krok Blattera za „statočný" s tým, že jeho rozhodnutie by malo pomôcť odstrániť rozpory v rámci FIFA. „Pre futbalovú rodinu je to nečakané rozhodnutie, ale je to jeho rozhodnutie a statočné rozhodnutie, s láskou pre FIFA," dodal Mutko.

Bývalý kandidát na post šéfa FIFA Jerome Champagne pre Reuters reagoval: „Blatter obetoval sám seba za FIFA, za štruktúru, ktorej bol tvorcom a ktorú miloval." Britský minister pre kultúru, média a šport Johnn Whittingdale: „Dúfam, že futbal sa teraz spamätá. Priepasť vytvorenú Blatterom treba preklenúť."

Hovorkyňa Európskej komisie pre šport Nathalie Vandystadtová uviedla: „Je to dôležitý krok, ale ešte bude veľa práce. Teraz očakávame dlhý proces zmien potrebný na obnovenie dôvery a nastavenie solídneho systému správy vo FIFA."

Bývalý brazílsky reprezentant a dnes senátor Romario považuje koniec Blattera za „najlepšiu správu". Majster sveta z roku 1994 prostredníctvom facebooku dodal: „Začína sa nová éra vo svetovom futbale."

Jordánsky princ Ali bin Al-Hussein považuje utorňajšie rozhodnutie Josepha Blattera rezignovať na funkciu prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za správny krok.

Povedal to pre televíznu stanicu CNN s tým, že zatiaľ nie je rozhodnutý, či sa bude na mimoriadnom kongrese opäť uchádzať o funkciu. Tridsaťdeväťročný Al-Hussein stiahol v piatok po prvom kole voľby kandidatúru, keď za neho hlasovalo iba 73 delegátov. Blatter dostal 133 hlasov.

ŠVAJČIARSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.