Liptákove baby doma proti Austrálii, ťahákom rodáčka Gajdošová

Magdaléna Rybáriková a nehrajúci kapitán Matej Lipták po prehre v prvom sete počas dvojhry s Kiki Bertensovou.
Magdaléna Rybáriková a nehrajúci kapitán Matej Lipták po prehre v prvom sete počas dvojhry s Kiki Bertensovou. Zdroj: TASR

Rozhodol o tom stredajší žreb v múzeu Francúzskej tenisovej federácie v areáli Roland Garros v Paríži.

Slovenské tenistky sa v 1. kole II. svetovej skupiny budúcoročného Pohára federácie (6.-7. februára 2016) stretnú s Austráliou, pričom budú mať výhodu domáceho prostredia. Rozhodol o tom stredajší žreb v múzeu Francúzskej tenisovej federácie v areáli Roland Garros v Paríži.

Stosurová bude pre naše dievčatá veľmi nepríjemná

Slovenky figurovali medzi nenasadenými tímami a okrem Austrálčaniek ešte mohli naraziť na Kanadu, Srbsko alebo Poľsko. Zverenky kapitána Mateja Liptáka vo februári prehrali v dueli 1. kola II. svetovej skupiny v Apeldoorne s domácim Holandskom 1:4. V apríli v baráži v bratislavskom NTC deklasovali Švédsko 4:0 a udržali sa v druhej najlepšej osmičke.

Kapitán Matej Lipták považuje Austráliu za mierneho favorita, spolieha sa však na podporu fanúšikov. "Každý zo súperov, ktorého sme mohli dostať, je náročný. Austrália však má vo svojom strede vynikajúcu Stosurovú, ktorá je práve pre naše hráčky tenistkou, s ktorou nemajú veľmi pozitívnu bilanciu. Austrálčanky majú aj ďalšie veľmi kvalitné a vyrovnané hráčky, navyše majú aj veľmi silného debla, takže určite nás čaká veľmi ťažký zápas. Austrália bude miernym favoritom, ale nás bude hnať dopredu domáce prostredie a fanúšikovia. Vynasnažíme sa zvoliť na tento zápas správny povrch, ale asi najdôležitejšie bude, v akom zložení nastúpia oba tímy a v akej forme budú v danom období jednotlivé hráčky. Pre nás je dobré, že máme stále vyrovnanejší a stále mladý tím. Pokiaľ sa nám podarí byť v plnej zostave, tak aj za pomoci fanúšikov môžeme byť v tomto stretnutí úspešní. Vo fedcupových dueloch zohrávajú rolu mnohé faktory a aspekty, tak uvidíme, aké budú okolnosti práve v období, v ktorom sa súboj uskutoční," povedal pre TASR Lipták. 

Generálny sekretár STZ Igor Moška považuje Austráliu za veľmi atraktívneho súpera. "Veľmi sa teším, že budeme hrať opäť doma. Austrália je atraktívny protivník, je to grandslamová krajina, v ktorej má tenis obrovskú tradíciu. Bude záležať, v akom prídu zložení, no ak pricestujú v plnej sile so šampiónkou US Open Samanthou Stosurovou a bratislavskou rodáčkou Jarmilou Gajdošovou, slovenský fanúšik sa má naozaj na čo tešiť. Dôležité je, aby boli všetky naše dievčatá zdravé a aby sme nastúpili v kompletnom zložení. Iba tak máme šance uspieť," povedal pre TASR Moška.

Zdroj: TASR/AP

Vo svetovom rebríčku WTA je z Austrálčaniek momentálne najvyššie Stosurová, patrí jej 22. miesto. Casey Dellacquová, ktorá sa priamo zúčastnila na slávnostnom žrebe, je 48. Obe sú výbornými deblistkami, Dellacquová postúpila na grandslamovom Roland Garros už do semifinále štvorhry. Gajdošová má singlový renking 53. Ďalšie dve hráčky Anastasia Rodionovová a Olivia Rogowská sú na konci druhej dvestovky.

žreb 1. kola II. svetovej skupiny:

SLOVENSKO - Austrália
Kanada - Bielorusko
USA - Poľsko
Srbsko - Španielsko

žreb 1. kola svetovej skupiny

Rumunsko - Česko
Nemecko - Švajčiarsko
Francúzsko - Taliansko
Rusko - Holandsko    

PARÍŽ/TASR - doplnené

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti