Bývalý vysoký funkcionár FIFA priznal úplatky pri MS 1998 i 2010

Adriana, casting
Zdroj: TASR

On i ďalší členovia exekutívy FIFA podľa jeho slov brali vo výberovom procese úplatky.

Bývalý vysoký funkcionár Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Chuck Blazer priznal korupciu v súvislosti s výberom organizátora futbalových MS v roku 1998 i 2010. On i ďalší členovia exekutívy FIFA podľa jeho slov brali vo výberovom procese úplatky. Vyplýva to z jeho výpovede ešte z roku 2013, ktorá bola odtajnená súdom v New Yorku až v stredu.

Niekdajší americký funkcionár Blazer tak podľa agentúry DPA vystupuje ako korunný svedok FBI v korupčnom škandále, ktorý v týchto dňoch otriasa FIFA. Pod tlakom udalostí oznámil v utorok rezignáciu na post šéfa strešnej organizácie svetového futbalu Švajčiar Sepp Blatter, iba štyri dni po jeho znovuzvolení do piateho funkčného obdobia. 

Futbalové MS 1998 sa síce uskutočnili vo Francúzsku, ale podľa vyšetrovacieho spisu malo úplatky poskytnúť Maroko ako ďalšia kandidátska krajina. V hlasovaní skončilo Maroko druhé. Šampionát v roku 2010 dostala Juhaoafrická republika, ktorá podľa vyšetrovateľov pred voľbami poskytla úplatok vo výške 10 miliónov dolárov. Funkcionári v JAR to odmietajú, pripomenula agentúra Reuters.

Blazer okrem toho priznal, že spolu s ďalšími funkcionármi bral úplatky aj za udelenie televíznych práv na americký kontinetálny šampionát Gold Cup v rokoch 1998 až 2003. Dnes 70-ročný dlhoročný člen exekutívy FIFA čelil už dávnejšie v USA obvineniu z krátenia daní i ďalších deviatich trestných činov a v roku 2013 ho prepustili na kauciu vo výške desať miliónov dolárov. Podľa denníka New York Times je vážne chorý na rakovinu a momentálne leží v jednej z newyorských nemocníc. 

Počas vyšetrovania sa Blazer americkým úradom priznal a na odhaľovaní korupcie vo FIFA už dávnejšie po dohode s prokuratúrou spolupracoval. Vyšetrovateľom údajne poskytol dokumenty i tajne nahraté rozhovory. Práve tie viedli minulý týždeň k zadržaniu siedmich vysokopostavených funkcionárov FIFA pred kongresom organizácie v Zürichu. V kauze je zatiaľ obvinených štrnásť osôb, FBI už údajne vyšetruje aj Blattera.

Blazer bol členom exekutívy FIFA od roku 1997 do roku 2013 a v rokoch 1990 až 2011 pôsobil ako generálny sekretár CONCACAF, futbalovej konfederácie Severnej a Strednej Ameriky a Karibskej oblasti.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti