Staviteľ trasy Okolo Slovenska exkluzívne: Všetko sa opravilo, koberce nikde nebudú (+program pretekov)

Staviteľ trasy Okolo Slovenska exkluzívne: Všetko sa opravilo, koberce nikde nebudú (+program pretekov)
Okolo Slovenska Zdroj: TASR

Preteky Okolo Slovenska robia nášmu cestovnému ruchu výbornú reklamu a aj v tomto roku sa objavia na televíznych obrazovkách po celej Európe. Zaistená je aj športová stránka, na pretekoch sa zúčastnia najlepšie tímy sveta. Nehrozí ani fiasko s kobercami, staviteľ trasy Stanislav Holec pre TVNOVINY.sk potvrdil, že sa úsek na Grajnári stihol opraviť.

V utorok sa začína 66. ročník našich najväčších cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Jedno z najväčších slovenských športových podujatí si drží svoju kvalitu aj v tomto roku a opäť sa objaví na Eurosporte, čím spraví našej krajine obrovskú reklamu v celej Európe.

Podujatie bude trvať päť dní, počas ktorých cyklistický pelotón prekoná 727 kilometrov. Trasa povedie z Bratislavy do Košíc a ukáže svetu niektoré z najkrajších dominánt Slovenska, na čele so Spišským hradom, Červeným Kameňom či historickými mestami ako Trnava alebo Levoča.

Na štarte najlepšie tímy sveta, Cavendish však nepríde

Víťazstvo z minulého roka nepríde obhajovať Peter Sagan, ktorý sa v tomto roku trápi, a na blížiacich sa Majstrovstvách sveta v austrálskom Wollongongu bude mať poslednú šancu zachrániť túto sezónu. Pred našimi národnými pretekmi sa rozhodol uprednostniť prípravu v Kanade a cez víkend sa zúčastnil na dvojici kanadských klasík v Quebecu a v Montreale. Pre časový posun bol preto štart na Slovensku už v utorok vylúčený.

Prečítajte si tiež:

​Štartová listina si však drží svoju kvalitu. Na pretekoch sa piaty rok v rade zúčastní dlhodobo najlepší cyklistický tím sveta Quick-Step Alpha Vinyl. Belgická zostava mala najviac víťazstiev v svetovom pelotóne každú sezónu od roku 2013. Okolo Slovenska vyhrali pri svojich troch prvých účastiach, až kým ich nadvládu neprelomil minulý rok slovenský fenomén Peter Sagan.

Quick-Step bude opäť favoritom aj v tejto sezóne. V ich drese sa predstavia aj špičkoví českí jazdci Zdeněk Štybar či Josef Černý. Rovnako s nimi nastúpi aj náš jediný cyklista v najvyššej cyklistickej lige tímov World Tour, Martin Svrček.

Najväčšou hviezdou našich pretekov mal byť pôvodne Mark Cavendish, držiteľ historického rekordu v počte víťazných etáp na najväčších cyklistických pretekoch sveta, Tour de France. Saganov dlhoročný rival na Slovensku nie je veľmi obľúbený, a preto by bolo zaujímavé sledovať, ako by ho slovenské publikum privítalo.

Jeho účasť však napokon prekazila nákaza koronavírusom zo začiatku augusta, po ktorej Mark trpí symptómom dlhého COVID-u a nedokáže plnohodnotne trénovať. V drese Quick-Stepu ho preto nahradí ďalší výborný britský šprintér Ethan Vernon.

Belgický tím skúsi vyzvať holandská zostava Jumbo-Visma. Tento tím sa v júli tešil z víťazstva Jonasa Vingegaarda na Tour de France a je aj najlepším tímom v aktuálnom svetovom rebríčku. Ich jazdci sú preto zárukou kvality, o celkové víťazstvo by mali bojovať talentovaní mladí Holanďania Koen Bouwman či David Dekker.

Na štarte v Bratislave uvidíme aj ďalšie dva tímy z najvyššej ligy sveta. Sú nimi Israel Premier-Tech, za ktorý jazdí napríklad aj štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, a kazašský celok Astana, v ktorého zostave preteká ďalší víťaz Tour Vincenzo Nibali. Ich lídrami by mali byť Francúz Rudy Barbier, resp. Juhoafričan Stefan De Bod.

Prečítajte si tiež:

​Na pretekoch sa predstaví aj šestnásť slovenských zástupcov. Okrem Svrčeka to bude aj Matúš Štoček jazdiaci za český tím ATT Investments, no a potom sedemčlenné zostavy slovenskej reprezentácie a nášho jediného profesionálneho cyklistického tímu, Dukly Banská Bystrica. Za reprezentáciu nastúpi aj Juraj Sagan, Petrov brat a tímový kolega v TotalEnergies.

Trasa povedie zo západu na východ, začína sa v Bratislave

Preteky odštartujú v utorok 13. septembra v bratislavskej Petržalke individuálnou časovkou, ktorá výrazne prehovorí do celkového poradia. Najľudnatejšiu mestskú časť Bratislavy tak v utorok v poobedných hodinách zachváti cyklistické šialenstvo, ku ktorému patrí aj výrazne ochromená doprava.

V ďalších etapách pelotón zamieri na východ a slovenskí fanúšikovia si počas nasledujúcich štyroch dní budú môcť atmosféru pretekov vychutnať v Trnave, Šamoríne, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Detve, Spišskej Novej Vsi či v Levoči. Preteky vyvrcholia dojazdom do Košíc v sobotu.

Najdôležitejšou etapou by mala byť tá piatková, vedúca z Detvy do Spišskej Novej Vsi. Na kopci budú ťažké kopce ako Dobšinský vrch či sedlo Brezina, ktoré by mali spraviť rozdiely v pelotóne. V tretej a štvrtej etape sa bude taktiež prechádzať cez Grajnár, na ktorom sa ešte pred týždňom nachádzal kilometrový úsek s katastrofálnou vozovkou.

Prečítajte si tiež:

​Organizátori na poslednú chvíľu riešili úpravu povrchu na tomto mieste, no ako sme informovali minulý týždeň, zvažovalo sa aj kuriózne riešenie s prekrytím rozbitej cesty kobercami, čo by bola v cyklistickom svete nevídaná rarita.

Kontaktovali sme preto zostavovateľa trate Stanislava Holeca, ktorý nám potvrdil, že tentoraz Slovensku medzinárodná hanba nehrozí a všetko sa stihlo opraviť včas.

„Všetko sa pekne opravilo, koberce nebudú. Správa ciest Košického samosprávneho kraja urobila v priebehu jedného týždňa skvelú prácu. Osobne som prešiel celý tento úsek koncom minulého týždňa a všetky úseky, o ktoré sme sa obávali, už boli pekne prejazdné. Ešte keď som odchádzal, tak na mieste bolo veľa techniky a pokračovalo sa s opravami na celom úseku. Teraz je to už v úplnom poriadku,“ uzavrel pre TVNOVINY.sk Holec. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti