Valábik má ohľadom Slovákov v Rusku jasno: Pre mňa ide o rozhodnutie, že či a ako uživiť svoju rodinu

Valábik má ohľadom Slovákov v Rusku jasno: Pre mňa ide o rozhodnutie, že či a ako uživiť svoju rodinu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Enkláva slovenských hokejistov v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) sa rozšírila na počet osem. Brankár Július Hudáček sa totižto upísal kazašskému Barysu Nursultan. Klub to potvrdil na svojom Twitteri.

Pôsobenie hráčov spod Tatier v krajine, ktorá rozpútala vojnu na Ukrajine, je pre mnohých neprípustnou a pozerajú sa na to len cez prsty. Nájdu sa však aj miernejšie názory. „Pre mňa ide o rozhodnutie, že či a ako uživiť svoju rodinu. Tiež som odporca toho, čo robí Rusko, avšak ide o to, že do akej miery Slováci, ktorí tam budú pôsobiť v nadchádzajúcej sezóne, podporujú túto šialenú vojnu na Ukrajine,“ uviedol pre TVNOVINY.sk niekdajší hokejista Boris Valábik.

Ako dodal, ak by bol na mieste Hudáčka či iných, ktorí do súťaže zamierili počas leta, nebolo by to len na ňom. „Ak by som dostal ponuku z Ruska, určite ju riešim s rodinou a nepozerám sa na to, čo si o tom kto myslí. Hokejisti majú obmedzený čas na to, aby uživili rodinu a bojovali tvrdo na to, aby im prišla ponuka z druhej najlepšej ligy sveta,“ vysvetlil Valábik.

Prečítajte si tiež:

​​Ten počas svojej kariéry pôsobil okrem iného aj v Kazachstane, teda krajine, kam teraz Hudáček zamieril. „Nemal som rád tamojšieho diktátora Nursultana Nazarbajeva, o ktorom sa ľudia báli hovoriť. Samozrejme, Kazachstan nevyvolal vojnu, ale tiež tam narobil veľa kadejakých vecí. V tom momente som tam však šiel jednoznačne len preto, aby som zarobil pre seba a svoju rodinu a aby som odišiel odtiaľ čo najrýchlejšie preč,“ spresnil niekdajší obranca so skúsenosťami z NHL.

Hoci našincov v KHL neodsudzuje, v tom, čo sa stalo 24. februára, má jasno. „Rusko od tohto dátumu u mňa stratilo akúkoľvek kredibilitu. Ešte počas môjho pôsobenia v zámorí som neraz pri debatách s tamojšími občanmi vykresľoval Rusko ako mierumilovnú krajinu, ktorá nie je zlá, ale touto vojnou sa môj pohľad zmenil,“ priznáva.  

Ako dodal, snaží sa byť človekom, ktorý nesúdi. „My, ktorí tam nebývame, netušíme, aký je reálny odpor proti Putinovi. Každý danú vec vidí inak. Domnievam sa však, že to chalani berú pragmaticky.“

Rozhodnutie zväzu chápe

Búrlivé reakcie tiež vyvolalo rozhodnutie Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktoré nezakázalo hráčom z KHL reprezentovať, na rozdiel od Česka, Fínska, Švédska, Lotyšska či Francúzska.

„Nemyslím si, že zväz takto rozhodol preto, aby sme mali na šampionáte silný tím. Som si istý, že týchto chalanov by sme dokázali nahradiť. Neviem však, do akej miery by to bolo trestanie chalanov, ktorí si robia len svoju prácu,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

​​Ako dodal, chápe zväzy, ktoré rozhodli inak. „Tiež však dokážem pochopiť, ak to SZĽH berie tak, že by to bol trest pre chalanov, a nie pre Rusko. Uvedomujem si aj to, že Putin využíva hokej ako propagandu, ale či sa niečo zmení v tom, že tam pár našich hráčov hrať bude či nie, o tom silno pochybujem.“

Valábik sa nazdáva, že v prvom rade by sme sa mali pozerať na seba. „Nechcem sa pozerať naokolo, lebo to robíme stále a potom zabúdame na to, že aj my máme nejaké svoje hodnoty a pravidlá. Je však možné, že chalani sami, keď uvidia, čo sa deje, si povedia, že nebudú chcieť reprezentovať.“

Slováci v tejto sezóne

V prebiehajúcej sezóne pôsobí V KHL osem slovenských hokejistov. Bronzoví medailisti zo ZOH v Pekingu - brankár Patrik Rybár (Spartak Moskva), obranca Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk) a útočník Michal Krištof (Admiral Vladivostok).

Okrem nich aj brankár Adam Húska (Torpedo Nižnij Novgorod), bek Christián Jaroš (Avangard Omsk) a útočníci Samuel Buček (Neftechimik Nižnekamsk) a Adam Liška (Severstaľ Čerepovec). Najnovšie ním je brankár Július Hudáček.

Prestupu Júliusa Hudáčka sa venujeme aj v Športových novinách, reportáž si môžete pozrieť tu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti