Funkcionár z tímu hokejovej ligy kvituje rozhodnutie Handzuša. Kriticky pomenoval problémy vo zväze

Funkcionár z tímu hokejovej ligy kvituje rozhodnutie Handzuša. Kriticky pomenoval problémy vo zväze
Richard Rapáč. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Rozhodnutie Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (VV SZĽH) o tom, že hráči pôsobiaci v ruskej KHL nebudú mať zakázané reprezentovať Slovensko, rozdelilo verejnosť na dva tábory.

Kým jedna strana tento krok schvaľuje a tvrdí, že do športu by sa nemala miešať politika, oponenti sú presvedčení, že kompetentní rozhodli zle, prípadne to považujú za otázku morálky.

​Tak či onak, päť dní po oficiálnom vyhlásení sa z tohto dôvodu rozhodol odstúpiť z pozície člena VV SZĽH Michal Handzuš. Jeho krok uvítal generálny manažér HK GROTTO Spišská Nová Ves Richard Rapáč. „Klobúk dole pred Michalom Handzušom,“ napísal na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

​„Myslím si, že urobil správne rozhodnutie. Toto je však, žiaľ, žiarivý príklad fungovania Výkonného výboru. Mrzí ma, že sme opäť niečo spravili inak ako ostatní,“ narážal Rapáč v reakcii pre TVNOVINY.sk na rozhodnutie hokejových zväzov v Česku, Švédsku, Fínsku, Lotyšsku či Francúzsku, kde zakázali hráčom hrajúcim v Rusku reprezentovať.

Nesúhlasí s Hudáčkom

V nadnárodnej KHL aktuálne pôsobí osmička slovenských hokejistov, ku ktorým sa len pred pár dňami pridal gólman Július Hudáček. Ten je, rovnako ako Rapáč, rodákom zo Spišskej Novej Vsi a s „Novejsou“ sa pripravoval počas tohto leta.

„Vždy je to rozhodnutie daného hráča. Neviem, prečo tam naši chalani odišli hrať, ale verím, že na to majú relevantné dôvody. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, ale ja by som tento krok za súčasnej situácie nespravil. Rusko je agresor, čo si, myslím, veľa Slovákov aj uvedomuje,“ ozrejmil niekdajší útočník. 

Prečítajte si tiež:

Problémy vo zväze

Rapáč v spomenutom statuse na Twitteri tiež napísal, že verí, „že na povrch vyplávajú aj ďalšie veci, na ktoré sa snažíme dlhodobo upozorňovať.“

Ako nám vysvetlil, pre neho je najväčším problémom, že SZĽH riadi Tipos extraligu. „Neviem z akej pozície to tak je, pretože sa len minimálne podieľa na jej chode. Predstavte si, že keby ja riadim klub, ktorý je eseročkou, a o veciach by rozhodovala externá firma, ktorá nemá s klubom nič spoločné,“ porovnal funkcionár.

​Tomu prekáža, že hoci jedna strana dôjde ku konsenzu, napokon je všetko inak. „Jedenásť z dvanástich klubov ligy sa dohodne na fungovaní, napokon sa všetko spraví presne opačne.“

Prečítajte si tiež:

​Vzápätí tento názor rozmenil na drobné. „Zväz si odsúhlasil v mládežníckych kategóriách baráž, čo považoval za najlepšiu možnosť. Odborne sa toto preberalo aj medzi klubmi, ktoré sa priklonili k tomu názoru. Výkonný výbor však rozhodol, že baráž nebude a bude priamy postup a zostup.“

Podľa Rapáča medzi klubmi a VV viazne komunikácia. „Tiež chýba odborná diskusia a fakty, že ako to funguje v zahraničí a aj racionálne dôvody, že prečo je to na Slovensku inak. Rozhodujú o nás ľudia, ktorí nemajú vo svojich kluboch mužský tím, to je nonsens. Nerobme niečo, čo inde nie je, lebo to tak proste nefunguje,“ uzavrel.

O rozhodnutí zväzu sme informovali aj v reportáži, pozrieť si ju môžete vo videu nižšie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti