Ďalšie hrdelné tresty za násilnosti na futbale

Obete násilností počas duelu v meste Port Saíd v roku 2012
Zdroj: TASR/AP

Po zápase v meste Port Saíd pred tromi rokmi zomrelo 74 ľudí.

Egyptský súd v utorok odsúdil na smrť ďalších 11 mužov zodpovedných za násilnosti počas krvavého futbalového zápasu v roku 2012, ktorý si vyžiadal desiatky obetí. Podľa agentúry Reuters jedného z fanúšikov odsúdili v neprítomnosti.

Egyptský súd už v januári 2013 udelil trest smrti 21 osobám za ich rolu pri krviprelievaní. Spomínaných jedenásť mužov poznalo rozsudok od apríla, rozhodnutie však musel ešte posúdiť veľký mufti, ktorý je najvyššou náboženskou autoritou v severoafrickej krajine a vyjadruje sa ku všetkým trestom smrti.

Počas duelu v meste Port Saíd v roku 2012 zahynulo 74 ľudí a ďalšie stovky utrpeli zranenia. Incident vyvolali prívrženci klubu al-Masrí, ktorí napriek víťazstvu 3:1 vtrhli na ihrisko bezprostredne po záverečnom hvizde, hádzali kamene, fľaše a svetlice.


Fanúšikovia aj hráči napadnutého klubu al-Ahlí v panike hľadali možnosť úniku. Väčšina obetí zomrela v tlačenici, zasahujúci lekári však tvrdili, že ošetrovali aj bodné rany.

Objavili sa preto i špekulácie, že udalosti zinscenovala polícia, respektíve prívrženci zvrhnutého exprezidenta Husního Mubaraka. Vláda vtedy uviedla, že išlo o najväčšie nešťastie v dejinách egyptského futbalu.

KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.