Vybojovali spolu striebro. Tréner Vůjtek nám prezradil najpamätnejšiu spomienku na Cháru

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Legendárny slovenský hokejový obranca Zdeno Chára v utorok oznámil koniec svojej dlhej a mimoriadne úspešnej kariéry. Víťaz Stanleyho pohára s Bostonom je tiež laureátom Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL v sezóne 2008/2009.

V drese slovenskej reprezentácie sa dočkal dvoch výraznejších úspechov – v roku 2000 v Petrohrade a o dvanásť rokov neskôr v Helsinkách dopomohol k striebornej medaile z MS.

Jeden z najlepších

V druhom prípade bol trénerom tému Vladimír Vůjtek. Český lodivod s Chárom spolupracoval okrem iného aj na olympijskom turnaji v Soči pred ôsmimi rokmi. Príležitostí presvedčiť sa o výnimočnosti tohto obrancu mal teda dosť.

„Dokázal toho veľmi veľa. Ako jeden z mála európskych hráčov sa nezmazateľne zapísal do NHL, kde vyhral skoro všetko, čo mohol. Mal nesmierne dlhú kariéru. Považujem ho za jedného z najlepších svetových obrancov histórie,“ nešetril chválou na úvod pre TVNOVINY.sk obľúbený odborník.

Ten si zaspomínal aj na spomenutý helsinský šampionát, na ktorom Slováci dokráčali až k senzačnému striebru „Vždy, keď mal v klube voľno, prišiel na reprezentačný zraz a dal zo seba maximum. Na MS 2012 nám nesmierne pomohol. So staršími spoluhráčmi dirigoval kabínu, čím pre mňa ako trénera urobil obrovské penzum práce. Dbal o morálku aj správny prístup chalanov, čo bolo nesmierne plus,“ priznal 75-ročný tréner na dôchodku.

Najpamätnejší moment

„Big Z“, ako znie Chárova prezývka, však bol platný, samozrejme, aj na ľade. „Spomínam si na štvrťfinále MS 2012 proti Kanade, v ktorom sme za nepriaznivého stavu 2:3 hrali dve minúty len s troma hráčmi. Jedným z nich bol práve on, vydržal to bez jediného striedania. Neskutočne drel na ľade a nevypustil jediný súboj. To bol kľúčový moment stretnutia, ktoré sme následne vyhrali a postúpili sme do semifinále,“ loví v pamäti Vůjtek.

​Chárova cesta medzi nesmrteľných však nebola ani zďaleka prechádzka ružovou záhradou. V rodnom Trenčíne totiž spočiatku dostával obrovskú kritiku pre svoju výšku. Rozhodol sa preto odísť do Sparty Praha.

Odsudzovali ho

„Sledoval som od veľmi mladého veku, nakoľko som sa z Trenčína poznal s jeho otcom. Mal som teda vedomosť o tom, že tam vyrastá takýto obranca. Mal však veľké problémy potom aj v Česku, napríklad už len tým, že má obrovskú nohu a ťažko sa pre neho zháňali korčule. Karta sa v jeho kariére otočila po odchode do zámoria. Vtedy tam prevažovali veľkí a silní obrancovia. Dostal tam všetok komfort a dôveru a okamžite sa to zmenilo,“ dodal legendárny kouč.

Ako priznal, aj on bol v Chárovom prípade zo začiatku skeptický. „Príliš som neveril tomu, že by mohol byť úspešný. Potom v Kanade sa začal presadzovať, aj vďaka prístupu, čo mnohých ohúrilo. Tam sa vypracoval na úplnú špičku.“

Podľa Vůjtka je už teraz jasné, že sa Chára dočká toho, s čím všetci počítajú. „Nie je adeptom na vstup do Siene slávy NHL, on v nej proste bude. Je to len otázka času,“ uzavrel.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti