Nečakaný problém na majstrovstvách sveta v Austrálii, agresívne vtáky útočia na súťažiacich

Nečakaný problém na majstrovstvách sveta v Austrálii, agresívne vtáky útočia na súťažiacich
Útočné straky sú známou firmou vo Wollongongu Zdroj: Profimedia.sk

Cyklistické majstrovstvá sveta vo Wollongongu čelia nepríjemnému problému. Portál Cycling Weekly informuje o množiacich sa útokoch austrálskeho druhu straky na účastníkov majstrovstiev.

Región, v ktorom cyklistický mundial aktuálne prebieha, je domovom útočného druhu straky. Miestni sú už na toto netradičné nebezpečenstvo zvyknutí, veď obdobie od augusta do novembra sa v tejto lokalite označuje aj ako sezóna prepadov. Motiváciou za správaním vtákov je ochrana čerstvo narodených mláďat.

Cyklistické hviezdy z Európy však veru na takéto komplikácie zvyknutí nie sú. Na Twitteri sa množia príspevky cyklistov sťažujúcich sa na komplikácie pri tréningu spôsobené náletmi týchto vtákov. Posledným z dlhej rady je skúsený holandský veterán a niekoľkonásobný držiteľ umiestnení v Top 10 na Tour de France, Bauke Mollema. Tomu sa podarilo dokonca jeden takýto nálet zachytiť na video.

Skúsenosť s týmito vtákmi už má aj cyklistická hviezda a čerstvý víťaz Vuelty Remco Evenepoel. Ten sa pred nedeľnou časovkou nechal počuť, že „jeden veľký vták ma pri tréningu prenasledoval a niekoľkokrát preletel veľmi blízko. Bolo to desivé. Ale tak evidentne je to tu v Austrálii normálne... Dúfam že sa to už nebude opakovať.“

Útoky austrálskej straky sú síce časté, ale našťastie nezvyknú skončiť zraneniami. V roku 2019 sa však stal prípad, kedy bol takýto útok smrteľný. Muž jazdiaci na bicykli, pri vyhýbaní sa útokom straky, ťažko havaroval a podľahol zraneniam.

Miestny veterinár Paul Partland uviedol, že straky útočia najmä na osamotených chodcov či cyklistov, obzvlášť keď sa pohybujú rýchlo. Aj preto sú pretekári trénujúci na majstrovstvá pre tieto vtáky obľúbeným cieľom.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti