Dolámaný Šatan, napohľad mŕtvy Pacioretty. Cháru z roly úhlavného nepriateľa vykúpil fastfood

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Legendárna „33“ ukončila úspešnú hráčsku kariéru. No aj v úchvatnom hokejovom životopise zaznamenala incidenty, ktorými sa pýšiť neradno.

So Šatanom rozdelil krajinu a pričinil sa na strašidelnom knokaute Maxa Paciorettyho. Tak by sa dali v skratke opísať momenty, akými dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie utvoril zo športovej verejnosti dva fronty.

Dvaja kohúti na jednom dvore

Po rozdelení Československa púta rivalita medzi krajinami pozornosť takmer všade. V športe obzvlášť. Na prvé federálne derby hokejových klubov z oboch hlavných miest sa čakalo až do jesene 2012. Pražský Lev privítal pod záštitou KHL bratislavský Slovan.

Na domácej strane Chára s Hossom, v dresoch hostí Šatan, Višňovský či Sekera. Oboma tábormi nabitá kulisa tlieskala vyrovnanému duelu s pomerne kľudným priebehom. Ale v polovici druhej tretiny sa na „dvore“ pri modrej čiare stretli dvaja kohúti.

Miroslav Šatan leží v bolestiach na ľade a Zdenovi Chárovi venuje sadu uštipačných slov. Tvrdý zákrok obrovitého obrancu mu totiž privodil o 4,5 milimetra vysunutú platničku v krku i polročnú pauzu. Skrytý zámer alebo nehoda? Práve táto otázka rozdelila spoločnosť a výrazne poznačila nadchádzajúce dianie v reprezentácii.

Chárova obhajoba? Do médií dobrá

„Snažil som sa dohrať súboj a netušil som, že je proti mne Miro. Do poslednej chvíle som nevedel, že je to on. Mirovi a jeho rodine som sa odvtedy snažil viackrát dovolať. Žiaľ, bez ohlasu,“ rozhovoril sa Chára odmietajúc hocaký úmysel niekoho zraniť. Hokej označil za tvrdú hru, ku ktorej podobné strety patria. A priznal, že ho to veľmi mrzí.

Šatan sa na celú vec pozeral z úplne iného uhla. Veľa pochopenia nenašiel. „Taká obhajoba, že nevedel, je vhodná do médií a pre ľudí, čo nehrajú hokej na profesionálnej úrovni. Zariskoval so zdravím kamaráta výmenou za pár potľapkaní po pleci od ľudí, ktorých pozná pár týždňov. To je, bohužiaľ, podstata celej veci,“ tvrdil rodák z Topoľčian. A z jeho hlasu bolo cítiť štipku nevraživosti.

Ako predtým? Už asi nikdy

Vzťah slovenských legiend stagnoval. Na nedobrom poste. Kalendár sa pretáčal z mesiaca na mesiac, až sa dostal pred brány olympijského turnaja v ruskom Soči za účasti najlepších hokejistov sveta. Pre vtedajšieho kouča reprezentácie Vladimíra Vůjteka nastal čas uzatvoriť finálnu súpisku. Najvyšší.

Šatanove meno sa v nej neocitlo. A keďže každý vážny krok treba vysvetliť, na povrch vybehli dva argumenty. Oba vskutku zvláštne. Prvý - Šatan vstúpil do sezóny neskoro a nie je vo forme. Krátko na to v KHL ukázal, že to absolútne nesedí. Druhý – Miro sa nezmestí do prvých dvoch formácií. Následne z nominácie vypadol Gáborík a tvrdenie zakašľalo krv.

„Do poslednej chvíle sme čakali, že sa jeden z nich ozve a povie nám, že sa dohodli. Okamžite by sme nomináciu menili. Bez tejto správy sa len stupňoval tlak na nás,“ utrúsil kormidelník národného mužstva. Jeho výber nakoniec v Soči obsadil predposledné jedenáste miesto. Bez jediného víťazstva. Hokejové ikony sa od nešťastnej udalosti stretli veľakrát. No ich vzťah zrejme už nikdy nebude ako predtým.

Najprv nenávidený, potom objímaný

Vyššie opísanému incidentu sekunduje podobný. Kapitán „medveďov“ v zápase na pôde Montrealu Candiens natlačil Maxa Paciorettyho natesno k mantinelu a domáci krídelník hlavou strašidelne narazil do žrde na konci striedačky. V momente zostal bezvládne ležať na hracej ploche. Nutná bola okamžitá hospitalizácia, výsledkom zlomenina stavca krčnej chrbtice aj otras mozgu.

Úmysel za tým hľadať netreba. Voči slovenskému hokejistovi nevzniesla obvinenie polícia, ktorá ho vyšetrovala, s dodatočným trestom nedoklusala ani NHL. V očiach fanúšikov „Habs“ a celej kanadskej provincie Québec však hokejový velikán padol na totálne dno.

A dlho sa zdalo, že potopený zostane naveky. To by sa však známy svetový reťazec rýchleho občerstvenia nemohol zaskvieť nevídaným počinom.

Priaznivci Montrealu dostali priamo v centre mesta otázku, čo sú ochotní urobiť pre jeden „bigmek“. Hladovať týždeň, skákať na jednej nohe, spievať, ale čo tak objať Zdena Cháru? Z davu sršala odpoveď za odpoveďou, nie som si istý, to žiadate priveľa... No zrazu sa rovno pred nimi objavil samotný Big Zee.

„Ľudia, prejavte mi aspoň trochu lásky,“ žiadal s otvorenou náručou. A úhlavný nepriateľ sa vďaka McDonald's dočkal odpustenia.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti