Šport

Obhajca titulu Javier Fernandez: „S ľadom chcem byť kamarát"

Španiel Javier Fernandez nám poskytol rozhovor ešte pred začiatkom krátkych programov
Zdroj: Kristína Plevová

Prečítajte si, čo odkázal fanúšikom na Slovensku.

Javier Fernandez (22) sa minulý rok pre chýbajúce korčule takmer nedostal na ľad. Na poslednú chvíľu sa však z letiska k svojmu majiteľovi dostali a priniesli mu šťastie v podobe titulu Majstra Európy. Tento rok pricestoval do Budapešti, aby svoj titul obhájil - aj s korčuľami...

Zdroj: Kristína Plevová

Si minuloročným víťazom ME. Aké sú tvoje tohtoročné očakávania?

Musím priznať, že štart tejto sezóny sa mi nevydaril práve najlepšie. Keďže som sa však nezúčastnil finále Grand Prix, zostalo mi viac času na tréning a na zlepšovanie sa. Ukázalo sa, že moje rozhodnutie nezúčastniť sa na spomínanom finále, bolo v konečnom dôsledku dobrým rozhodnutím. Získal som tak na trénovanie celý týždeň navyše, čo bolo pre mňa v tejto fáze veľmi dôležité. A moje očakávania? Samozrejme že sa budem snažiť získať titul opäť. Budem sa za to biť! Ale krasokorčuliarsky ľad je veľmi klzký - nikdy nevieš, čo sa môže stať... Je tu toľko dobrých korčuliarov!

Koho teda považuješ za svojho najväčšieho konkurenta?

Myslím si, že Maxim Kovtun má veľmi dobrú sezónu. Výborne môže zajazdiť aj Michal Březina, prekvapiť môže Tomáš Verner, ktorý tento rok začal tiež veľmi dobre. Do bojov o medaile môže prehovoriť aj Florent Amodio, a to aj napriek tomu, že sa mu zatiaľ tento rok veľmi nedarilo. Ale už niekoľkokrát dokázal na ľade svojich súperov poriadne prekvapiť.

A čo olympiáda? Je to už len niekoľko dní...

Áno, áno, je to za dverami. Samozrejme, že mám veľké očakávania. Dúfam, že pôjde všetko tak, ako si predstavujem a verím, že dosiahnem až na stupne víťazov. Ale ako som už povedal, je tu aj konkurencia, tiež majú svoje očakávania a každý z nich urobí všetko pre to, aby na tie vytúžené medaile dosiahol.

Ako vyzerá tvoja tréningová príprava? Máš svoj tajný tréningový recept?

Na rozdiel od väčšiny ostatných pretekárov ja preferujem tréning najmä na ľade. Vždy začínam intenzívnou 30-minútovou rozcvičkou. Túto časť tréningu absolvujem - na rozdiel od väčšiny ostatných pretekárov na ľade, 30 minút intenzívne korčuľujem. Pre mňa je to na ľade väčšia zábava.

... a staneš sa tak s ľadom väčší kamarát ...

Jednoznačne! S ľadom chcem byť ten najlepší kamarát J

Zdroj: Kristína Plevová

Si mladý, ale napriek tomu už skúsený pretekár. Mávaš ešte vôbec niekedy pred pretekmi trému?

Samozrejme že som pred každým pretekom nervózny. To nedokážeš ovplyvniť skúsenosťami. Snažím sa však, aby ma tréma neovládla. Sústredím sa len na to, čo chcem a musím predviesť na ľade. Nezáleží vôbec na tom, ako som sa umiestnil minulý rok. Dnes je tu nový pretek a ja sa musím sústrediť na čo najlepšiu jazdu. Všetky ostatné myšlienky idú bokom.

Minulý rok v Záhrebe si pre chýbajúce korčule, ktoré zostali na letisku takmer nemohol ísť na ľad. Tento rok ich máš?

Našťastie áno. Dával som na ne špeciálny pozor.

Boj o zlatú medailu v kategórii mužov prebieha v týchto chvíľach. Na základe výsledkov dnešných krátkych programov sa ďalej kvalifikuje 24 športovcov, ktorý v sobotu predvedú svoje voľné jazdy.

BUDAPEŠŤ/Katarína Plevová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.