Kruh 20-ročnej rivality sa uzavrie. Federer odohrá svoj posledný zápas po boku Nadala

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ikona svetového tenisu Roger Federer ukončí dlhú a úctyhodnú kariéru v piatok večer na exhibičnom podujatí Laver Cup. Vo svojom poslednom zápase nastúpi po boku dlhoročného rivala Rafaela Nadala vo štvorhre za tím Európy.

Dnes 41-ročný Švajčiar modeloval vývoj tenisu počas uplynulých dvoch dekád. Spolu s večnými rivalmi Rafaelom Nadalom a Novakom Djokovičom dominoval tomuto športu po veľmi dlhú dobu, počas ktorej sa mu podarilo vyhrať 17 Grand Slamov a niekoľko rokov sa pohyboval na úplnej špičke v historickej štatistike víťazstiev na podujatiach veľkej štvorky.

Nadal a Djokovič síce v posledných rokoch jeho grandslamový rekord prekonali, no Švajčiar má do dnešného dňa celkovo viac titulov na okruhu ATP ako oni. V kariére dokázal tiež vyhrať Davis Cup, ako aj olympijské zlato vo štvorhre. V posledných troch rokoch ho do veľkej miery limitovali zranenia a súťažne si nezahral od minuloročného Wimblendonu.

Pre definitívny koniec kariéry si vybral obľúbený exhibičný turnaj Laver Cup, ktorý sa bude hrať už tento víkend, od piatku do nedele. Nastúpi v ňom za tím Európy a iba vo štvorhre. Symbolicky po boku Rafalela Nadala, jeho večného súpera, s ktorým sa však navzájom veľmi rešpektujú. Dvojica má medzi sebou výrazne lepší vzťah, než aký majú obaja s Djokovičom.

Tento legendárny pár už raz spolu vo štvorhre na Laver Cupe nastúpil, konkrétne pri prvom ročníku podujatia v roku 2017. Federerovými poslednými súpermi v kariére budú Američania Jack Sock a Frances Tiafoe. Zápas je na programe ako vrchol prvého hracieho dňa v piatok o 19.00 h londýnskeho času (20.00 h SEČ).

Švajčiarsky fenomén pre Eurosport vysvetlil rozhodnutie ukončiť kariéru po Nadalovom boku. „Myslím, že to bude prekrásny moment pre dvoch odvekých rivalov, aby na samom konci ich príbehu nastúpili v zápase bok po boku. Zahráme si spolu naposledy, tentokrát však nie proti sebe. Bude to veľmi špeciálny zážitok.“

Podujatie Laver Cup je exhibičným turnajom, usporadúvaným od roku 2017 v Londýne na počesť najlepšieho tenistu 20. storočia Roda Lavera, ktorý vo svojej kariére vyhral 11 grandslamov a celkovo cez 200 titulov. V turnaji proti sebe nastúpi výber Európy proti výberu zvyšku sveta. V prvých štyroch ročníkoch podujatia vždy vyhrala Európa.

V tomto roku budú starý kontinent reprezentovať okrem Nadala s Federerom aj ďalšie hrajúce legendy svetového tenisu Novak Djokovič a Andy Murray, ktorých doplnia Stefanos Tsitsipas a Casper Ruud. V zálohe budú Matteo Berretini a Cameron Norrie. Vo výbere zvyšku sveta sa predstavia Sock, Tiafoe, Diego Schwartzman, Félix Auger-Aliassime, Alex de Minaur a v zálohe bude Tommy Paul.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti