Post-Saganovská generácia našich cyklistov zajazdila na MS dobre. Svrček finišoval medzi najlepšími

Post-Saganovská generácia našich cyklistov zajazdila na MS dobre. Svrček finišoval medzi najlepšími
Martin Svrček na pódiu Okolo Slovenska Zdroj: TASR

V piatok boli na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v austrálskom Wollongongu na programe preteky juniorov a U23. Slovensko malo v oboch kategóriách trojnásobné zastúpenie. Najväčšie nádeje sa vkladali do Martina Svrčka v kategórii U23, ktorý je po prestupe Saganovcov o kategóriu nižšie našim jediným pretekárom v najvyššej lige sveta vo World Tour.

Ako prvé boli na programe preteky juniorov, v ktorých nastúpilo trio Samuel Novák, Michal Jurík a Tomáš Sivok. Posledný menovaný bol lídrom tímu, no po zapletení sa do viacerých pádov preteky nedokončil. Zvyšná dvojica sa ukázala dobre, Novák dokončil pohodlne v prvej polovici pelotónu na 40.mieste a Jurík sa v úvode ukázal dokonca v úniku. Vyhral nemecký talent Emil Herzog.

V kategórii U23 sme mali mať pôvodne štvorčlenné zastúpenie, no náš druhý najlepší mladík Lukáš Kubiš napokon do pretekov nemohol nastúpiť pre zdravotné problémy. Už v Austrálii musel dokonca absolvovať menšiu operáciu. Martina Svrčeka tak podporovali iba Pavol Rovder a Samuel Tuka.

Prečítajte si tiež:

​Pretekalo sa na rovnakom okruhu, kde bude v nedeľu súťažiť aj kategória Elite so Saganom a spol. Na každom okruhu bol relatívne ťažký kopec, ktorý postupne triedil pelotón. V poslednom kole vpredu zostalo iba približne 20 pretekárov, medzi ktorými fantasticky vydržal Martin Svrček, hoci je iba prvým rokom v tejto kategórii.

Vďaka neskorému úniku sa o víťazstvo pobila česko-kazašská dvojica Mattias Vacek a Jevgenij Federov. Majstrom sveta sa stal Kazach. Svrček zo skupiny najlepších za nimi v závere viackrát útočil pri pokuse duo ešte na poslednú chvíľu dobehnúť a pobiť sa o titul majstra sveta. Odpútať sa mu napokon ale nepodarilo a na finálny šprint mu už sily nezostali. Finišoval napokon na stále peknom 16. mieste.

Martin Svrček tak potvrdil obrovský potenciál, ktorý v ňom drieme, a že so Saganom slovenská cyklistika na vrcholovej úrovni neskončí. Svrček v lete prestúpil do slávneho tímu Quick-Step, v ktorom jazdia aj majster sveta v kategórii Elite Julian Alaphilippe, víťaz Vuelty Remco Evenepoel či Mark Cavendish. Výborne sa predstavil aj na minulotýždňovom Okolo Slovenska a slovenskí fanúšikovia sa už môžu tešiť, čo nám bude predvádzať v ďalších rokoch. Veď stále má iba 19 rokov.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti