Šport

Toto je najoptimistickejšia slovenská medailová predpoveď

Olympiáda - kruhy v Soči
Zdroj: gazeta.ru

Kto má šancu priniesť na Slovensko cenný kov z olympiády?

S vyhliadkami na olympijské medaily to podľa výsledkov, ktoré dosiahli nádejní slovenskí olympionici v tejto sezóne, nevyzerá ružovo. Azda najväčšou adeptkou na zisk cenného kovu v Soči je biatlonistka Anastasia Kuzminová. 

Biatlon

Len rodáčka z ruského Ťumenu (29 rokov) sa dostala v tejto zimnej sezóne na vrcholnej medzinárodnej úrovni v olympijskej disciplíne na stupne víťazov, keď skončila druhá vo vytrvalostných pretekoch Svetového pohára vo švédskom Östersunde.

K tomu pridala nedávno 7. miesto v pretekoch s hromadným štartom na SP v Oberhofe a niekoľko umiestnení v druhej desiatke výsledkových listín. Okrem Kuzminovej sa v prvej desiatke celkove klasifikácie ocitla už len jej biatlonová kolegyňa Janka Gereková, deviata z úvodných rýchlostných pretekov SP v Östersunde.

Biatlon potvrdil status zimného športu s najlepšími výsledkami aj 6. a 9. miestom ženskej štafety v pretekoch SP v rakúskom Hochfilzene a francúzskom Le Grand Bornand.

Hokej

Slovenská hokejová reprezentácia síce nepatrí medzi favoritov turnaja, ktorými sú najmä domáce Rusko, Kanada či Švédsko. Aj napriek tomu však má družstvo postavené okolo kapitána Zdena Cháru potenciál zaskočiť papierovo silnejších súperov a dostať sa až do finálových bojov o medaily.

Pred štyrmi rokmi vo Vancouvri skončili hokejisti na štvrtom mieste, v boji o bronz prehrali v dobre rozohranom zápase s Fínskom. Po prvej tretine sme síce vyhrávali 3:1, no napokon sme prehrali 3:5.

Beh na lyžiach a alpské lyžovanie

Za povšimnutie stojí len 11. miesto bežkyne na lyžiach Aleny Procházkovej v šprinte klasickou technikou na SP vo fínskom Kuusame a 14. miesto slalomára Adama Žampu v pretekoch SP vo fínskom Levi. V prípade Procházkovej treba dodať, že na ZOH sa pobežia šprinty voľnou technikou, v ktorých nie je až taká silná ako v klasike.

K výpočtu tohtosezónnych úspechov Slovákov v zimných športoch treba pridať aj päť medailí zo svetovej zimnej univerziády v talianskom Trentine v podaní zjazdárov Jany Gantnerovej (zlato v kombinácii + striebro v zjazde), Adama Žampu (striebro v slalome) a Barbary Kantorovej (striebro v kombinácii). Vzhľadom na oveľa menšiu konkurenciu na univerziáde je však hodnota týchto medailových výsledkov smerom k ZOH v Soči málo relevantná.

Akrobatické lyžovanie - slopestyle

V disciplíne, v ktorej momentálne vo svetovom pohári kraľuje Kanaďanka Dara Howellová, no z najlepších ôsmich žien je päť Američaniek, má slovenská olympijská výprava dve zástupkyne.

V tejto sezóne sa zatiaľ lepšie darí Zuzane Stromkovej, ktorá je v bodovaní Svetového pohára na 11. mieste a vo svetovom rebríčku figuruje na 8. priečke. Na posledných pretekoch v americkom Breckenridge obsadila 8. miesto. Dvadsaťtriročná reprezentantka má predpoklady na to, aby sa prebojovala do finále, kde by mohla prekvapiť a v prípade neúspechu jednej zo súperiek by sa mohla objaviť aj na stupni víťazov.

Natália Šlepecká je v priebežnom poradí Svetového pohára na 36. mieste, v rankingu Medzinárodnej lyžiarskej federácie figuruje na 16. mieste. Rodáčku z Liptovského Mikuláša v tejto sezóne zbrzdilo zranenie, ktoré utrpela v lete na Novom Zélande. Odvtedy nepretekala. Až Soči ukáže, ako sa jej podarilo zotaviť zo zranenia.

Verdikt

Slovenskí športovci budú mať v Soči skôr úlohu čiernych koňov. Čo i len jedna medaila bude pre slovenskú výpravu obrovský úspech. A každá ďalšia len príjemný bonus. Zázrak však nemôžeme očakávať od každého. Aspoň teoretickú šancu priniesť nejaký ten cenný kov majú hokejisti, biatlonisti a akrobatické lyžiarky.

BRATISLAVA/SITA, Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.