Česká biatlonistka opísala chvíle hrôzy v talianskych horách: „Záchranári boli v šoku, že som to zvládla.“

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová Zdroj: Profimedia.sk

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová opísala chvíle hrôzy, ktoré zažila v talianskych Alpách. Počas dovolenky sa stratila v horách a v mrazoch musela prežiť celú noc.

Trojnásobná česká olympijská medailistka a dvojnásobná majsterka sveta vyrazila v stredu (21.9.) na bicykli si zatrénovať. Do Talianska sa vybrala s priateľom Milošom a dcérou Isabelou. Rozhodla sa však, že poobedňajšiu prechádzku si chce užiť sama.

Prečítajte si tiež:

Na jednom mieste bola cesta prerušená, pretože sa tam strhol celý svah. Gabriela už bola vysilená a rozhodla sa tam nechať bicykel a ďalej ísť pešo. Po dvoch kilometroch chôdze po vyznačenej ceste sa jej vybil mobil a nemohla sa tak už spoliehať na GPS navigáciu.

Keď prišla na miesto, ktoré si určila za cieľ, zistila, že išla nesprávne. „Pochopila som, že to bol optický klam, že hrádza zabiehala za zákrutu, takže hrádza tam nepokračovala, ale bola vlastne na druhej strane celý čas,“ opísala Soukalová situáciu pre CNN Prima News.

Uvedomila si, že ďalej už nevládze pokračovať a v horách bude musieť prenocovať. Prepla sa do režimu „prežitie“. Vedela, že nemôže zaspať a celú noc pravidelne cvičila, aby si udržiavala telesnú teplotu. Najviac sa bála medveďov.

„Došlo mi, že jediná moja záchrana bude vyliezť hore po skale niekoľko sto metrov nad údolím. Čakala som, že ráno bude okolo lietať vrtuľník a bude ma hľadať, ale oni ma hľadali na iných miestach. Hovorila som si, že je to osud, že si ma tam tie hory chcú nechať, ale som rada, že mám za sebou toľko rokov tréningu a takú kondičku, pretože inak by bolo veľmi náročné všetky tie skúšky zvládnuť,“ dodala biatlonistka v rozhovore.

Nakoniec ju zachránil silný hlas. Jej volanie o pomoc počul iný turista. Keď ju záchranári našli, boli v šoku, v akých podmienkach dokázala prežiť. „Keď sa ma pýtali, kadiaľ som bola schopná vyliezť hore, tak som im ukázala cestu a povedali mi, že som wonder woman, že by neverili, že to niekto môže vyliezť,“ dodala.

Soukalová nemala žiadne vážne zranenia, bola len veľmi vyčerpaná. Najkrajší moment jej života bol, keď mohla znova objať svoju dcéru. „To si človek asi nedokáže ani predstaviť, kým niečo také nezažije,“ uzavrela biatlonistka.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín (22.9.) o tragédii vo Vysokých Tatrách. Pád so snehovou doskou neprežili dve osoby:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti