Višňovský voľný hráč, Sekera opúšťa Gáboríka

Obranca New York Islanders Ľubomír Višňovský.
Zdroj: TASR

Mladí chalani budú ešte rokovať o zmluvách.

Štyria slovenskí hokejisti Andrej Sekera (Los Angeles), Ľubomír Višňovský (NY Islanders), Andrej Meszároš (Buffalo) a Tomáš Kopecký (Florida) sa od stredy zrejme stanú v zámorskej NHL neobmedzenými voľnými hráčmi. Ani jeden z nich nepodpísal so svojím doterajším zamestnávateľom novú zmluvu, takže od 1. júla budú môcť rokovať s ktorýmkoľvek profiligovým klubom.

Višňovský chce pokračovať

Višňovský si vo veku 38 rokov prvýkrát v kariére vyskúša trh s voľnými hráčmi. Skúsený zadák chce stále pokračovať v profilige, "ostrovania" z New Yorku sa však rozhodli spoluprácu s ním nepredĺžiť. "Višňovského návrat neočakávam, radi by sme dali priestor našim mladým obrancom," uviedol nedávno pre Lighthouse Hockey generálny manažér Islanders Garth Snow.

Sekerova situácia sa môže poriadne zamotať

Sekera sa pokúšal do poslednej chvíle dohodnúť na novom kontrakte s Los Angeles Kings, ktorí mali takisto záujem o jeho zotrvanie v mužstve. Kings sa snažili získať pre neho miesto zrušením zmluvy s Mikeom Richardsom a suspendovaním Rusa Vjačeslava Vojnova, v prvom prípade sa však očakáva odvolanie zo strany hráča a situácia sa môže ešte poriadne zamotať.

Táto fotografia už bude len spomienka


Ak sa dohoda nezrodí do stredy, bude Sekera jedným z najžiadanejších obrancov na trhu. Podľa zámorských médií by si mohol výrazne platovo polepšiť, z doterajších 2,75 mil. dolárov (priemer za uplynulé štyri roky) až niekam k piatim miliónom. Záujem o jeho služby by mohli mať v Pittsburghu, Detroite, Colorade, Edmontone, ale i mnohých ďalších kluboch, ktoré potrebujú získať pohyblivého zadáka s dobrou rozohrávkou.

Meszárošovi klesne plat

Andrej Meszároš bol v rovnakej situácii už pred rokom, keď podpísal s Buffalom ročný kontrakt na 4,125 mil. USD. Teraz musí počítať, že pôjde s platom dole.

To isté platí v prípade útočníka Tomáša Kopeckého, ktorý po nevydarenej sezóne končí svoje štvorročné pôsobenie na Floride.

Voľný je aj brankár Peter Budaj, ktorý si v uplynulom ročníku nedokázal udržať miesto v NHL a chytal iba ako dvojka na farme Winnipegu.

Zdroj: TV Markíza

Mladíci sa môžu dohodnúť

Zmluva sa končí aj trojici Martin Marinčin, Richard Pánik (obaja Toronto) a Tomáš Jurčo (Detroit), ktorí však neprekročili vek 27 rokov, ani neodohrali v NHL sedem sezón, takže ešte nemajú štatút voľného hráča bez obmedzení. Všetci traja už dostali od svojich klubov kvalifikované ponuky na nový kontrakt, takže si udržali na nich prednostné práva.

Od 1. júla však budú môcť rokovať aj ostatnými záujemcami, pravda, ich doterajší zamestnávateľ má možnosť ponuky konkurencie dorovnať.

Podľa portálu Sportsnet je vedenie Maple Leafs už blízko k podpisu novej zmluvy s Pánikom, ktorá by mala mať hodnotu o trochu vyššiu ako bola základná ponuka. Ďalší krídelník Marek Hrivík nedostal od predstaviteľov NY Rangers kvalifikovanú ponuku a stane sa tak neobmedzeným voľným hráčom, v jeho prípade sa črtá návrat do Európy.

Slováci na letnom trhu v NHL:

neobmedzení voľní hráči: Andrej Sekera (doterajší zamestnávateľ: Los Angeles), Ľubomír Višňovský (NY Islanders), Andrej Meszároš (Buffalo), Tomáš Kopecký (Florida)
voľní hráči s obmedzením: Tomáš Jurčo (Detroit), Richard Pánik (Toronto), Martin Marinčin (Toronto)

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti