Peter Sagan prekvapil skvelým výkonom na MS, jeho brat Juraj sa s kariérou rozlúčil celodenným únikom

Peter Sagan prekvapil skvelým výkonom na MS, jeho brat Juraj sa s kariérou rozlúčil celodenným únikom
Peter Sagan Zdroj: Profimedia.sk

Novým majstrom sveta v cyklistike je kométa tejto sezóny, 22-ročný Remco Evenepoel, ktorý v tomto roku vyhral i španielsku Vueltu alebo najstaršie preteky sveta, Liége-Bastogne-Liége. Peter Sagan prekvapil výborným siedmym miestom, a aj jeho brat Juraj sa s kariérou rozlúčil veľmi peknou útočnou jazdou.

Preteky s hromadným štartom v austrálskom Wollongongu začali už o druhej hodine v noci nášho času. Jazdilo sa na okruhoch s prudkým kilometrovým stúpaním a profil bol vhodný pre klasikárov ako je napríklad aj náš Peter. Prvá polovica pretekov bola pomerne pokojnou záležitosťou. Pozornosť pútalo najmä odstúpenie jedného z top favoritov, Mathieuho Van Der Poela, za pomerne kurióznych okolností.

Prečítajte si tiež:

​Slovensko do pretekov nastupovalo so štvoricou Peter a Juraj Saganovci, Matúš Štoček a Marek Čanecký. Peter dnes bojoval o historicky rekordný štvrtý titul majstra sveta. Vzhľadom na jeho zlú sezónu a nevydarenú prípravu však úspech nečakal. Naše národné farby bolo ale napriek tomu v úvode pekne vidieť. Hneď po štarte pretekov sa Matúš Štoček i Juraj Sagan snažili útočiť a dostať sa do celodenného úniku, vďaka čomu by mali náskok do záverečných okruhov.

Staršiemu z bratskej dvojice Saganovcov sa to napokon aj podarilo a Juraj, ktorý dnes jazdil posledné preteky svojej dlhej kariéry, sa tak mohol s fanúšikmi rozlúčiť celodennou jazdou na čele jedným najväčších pretekov v cyklistike. Jeho únik trval skoro 200 kilometrov, keď sa vrátil do pelotónu asi 70 kilometrov pred páskou.

V týchto pasážach sa z pelotónu spustili prvé dôležité útoky, a v jednom z nich sa nachádzal aj jeden z favoritov pretekov, Remco Evenepoel. Belgický supertalentovaný mladík iba nedávno vyhral trojtýždňové preteky Vuelta a Espaňa a dobrú formu si priniesol až do Austrálie.

Prečítajte si tiež:

​Evenepoel sa už tri kolá pred koncom zbavil všetkých súperov a poslednú hodinu odjazdil sólo na čele pretekov. Svoj únik dotiahol až do cieľa a radoval sa tak z premiérového titulu majstra sveta. Za ním finišovala skupina najsilnejších zo zvyšku sveta, kde si pre striebro došprintoval Francúz Christophe Laporte a pre bronz domáci Michael Matthews.

V tejto skupine sa pomerne prekvapivo dokázal udržať aj Peter Sagan, ktorý má za sebou príšernú sezónu, no dnes zrejme podal najlepší výkon z celého roka a ukázal, že na skutočné vrcholy sezóny sa vie výborne pripraviť. Finišoval napokon na veľmi peknom siedmom mieste. Preteky dokončili v prvej polovici aj Štoček s Čaneckým, čo je pre oboch týchto Slovákov životný výsledok a aj oni dnes potvrdili výborný deň pre slovenské farby.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti