Slovensku hrozí futbalové dno. Ak nám nepomôžu tieto tri krajiny, ocitneme sa v spoločnosti Gibraltáru

Slovensku hrozí futbalové dno. Ak nám nepomôžu tieto tri krajiny, ocitneme sa v spoločnosti Gibraltáru
Tréning slovenskej futbalovej reprezentácie. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pokračujúca mizéria slovenskej futbalovej reprezentácie môže mať po tom, ako sa jej nepodaril návrat do B-divízie Ligy národov (LN), ďalšie hanebné konzekvencie.

Reálne totiž hrozí, že sokoli budú v žrebe kvalifikácie na Euro 2024 nasadení až v piatom výkonnostnom koši s tímami ako Malta, Gibraltár, Moldavsko či Estónsko.

Za všetko môžu katastrofálne výkony v C-divízii Ligy národov. Tie pretrvávajú aj po výmene na trénerskej stoličke, keď Štefana Tarkoviča nahradil Talian Francesco Calzona.

Jeho zverenci v šiestich vystúpeniach v konkurencii Kazachstanu, Azerbajdžanu a Bieloruska nazbierali len sedem bodov, čo im aktuálne stačí len na 42. pozíciu v nasadzovacom rebríčku do kvalifikácie ME 2024 a sú tak na rozhraní štvrtého a piateho výkonnostného koša.

Nasadzovací rebríček

Poradie v nasadzovacom rebríčku Ligy národov sa určuje aj podľa jednotlivých divízií. Krajiny, ktoré obsadia v štyroch skupinách A-divízie prvé miesta, postúpia na finálový turnaj ME 2024.

Tímy z druhých miest si na základe získaného počtu bodov, resp. dosiahnutého skóre rozdelia 5.-8. miesto, z tretích priečok budú na 9.-12. pozícii a štáty posledné v skupinách A-divízie obsadia 13.-16. miesto.

Prečítajte si tiež:

​Takto to platí aj pri účastníkoch v B, C a D-divízii. Víťazí týchto skupín však nebudú hrať na finálovom turnaji. Takto vznikne konečné poradie Ligy národov 2022/2023 od štvrtého po 55. miesto.

Slovákov v lepšom štvrtom koši, kde okrem iných tiež hanebne figurujú Turci či víťazi kontinentálneho šampionátu z roku 2004 Gréci, môže zachrániť len pomoc od iných výberov, konkrétne od Severného Macedónska, Grécka a Kosova.

Prvý potrebný výsledok

Severné Macedónsko (37. v nasadzovacom rebríčku tiež so siedmimi bodmi) vo svojom záverečnom dueli v tohtosezónnej edícii LN doma privíta Bulharsko, ktoré je so šiestimi bodmi na 43. mieste. Najlepšou alternatívou by bolo, ak by Severné Macedónsko vyhralo, a tým pádom by nás Bulharsko nepredbehlo.

Ak by predsa len vyhrali hostia, ideálne aspoň o tri góly, pretože Severné Macedónsko má aktuálne lepšie skóre ako náš výber. Triumf Bulharska o takýto rozdiel je však málo pravdepodobný.

V prípade, že by sa v tomto dueli zrodila remíza, na náš úkor by postúpilo Bulharsko, keďže by síce malo tiež sedem bodov, ale lepšie skóre.

Domáce tímy nesmú prehrať

Ak by aj prvá prognóza vyšla podľa slovenských predstáv, stále sa nemôžeme radovať. O našom osude totiž rozhodujú aj Grécko a Kosovo.

Oba výbery totiž na domácom trávniku musia pokoriť alebo aspoň remizovať so Severným Írskom, respektíve Cyprusom, teda reprezentáciami, ktoré sú v nasadzovacom rebríčku aktuálne pod nami.

Pre podčiarknutie situácie treba dodať, že ak chce Slovensko zotrvať vo štvrtom koši, musia nastať všetky tri situácie, a teda že Severné Macedónsko vyhrá nad Bulharskom a ak prehrá, tak aspoň o tri góly, a že ako Grécko, tak ani Kosovo, doma neprehrajú so Severným Írskom, resp. s Cyprusom.

Kľúč ku kvalifikácii

Žreb skupinovej fázy kvalifikácie na Euro 2024 sa uskutoční 9. októbra 2022 o 12:00 v nemeckom Frankfurte. Prvým istým účastníkom je Nemecko ako organizátor. Rusko po invázii na Ukrajinu vylúčili z možnosti zabojovať o Euro.

Zostávajúcich 53 členských krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) sa v kvalifikácii rozdelí do desiatich skupín, z ktorých je sedem päťčlenných a tri pozostávajú zo šiestich členov.

Pozrite si prvú nomináciu trénera Calzonu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti