Majster sveta v šachu obvinil súpera z podvádzania. Šíri sa bizarná teória, ako to mal urobiť

Majster sveta v šachu obvinil súpera z podvádzania. Šíri sa bizarná teória, ako to mal urobiť
Na snímke vpravo majster sveta v šachu Magnus Carlsen. Zdroj: Profimedia.sk

Šachový svet zažíva najväčšiu kauzu od roku 2006, keď pri tzv. „Toiletgate“ Bulhar Veselin Topalov obvinil Rusa Vladimira Kramnika z podvádzania.

Úradujúci svetový šampión v šachu Magnus Carlsen trvá na tom, že Američan Hans Niemann (19) nad ním na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis zvíťazil podvodom, píše portál BBC.

Američan, ktorý sa k podvádzaniu priznal už v minulosti, ale tvrdí, že už od takýchto praktík upustil, obvinenia vytrvalo odmieta. Carlsen sa mu podľa neho snaží takýmto spôsobom zničiť kariéru.

Carlsen, ktorý dominuje svetovému šachu už celú dekádu, zatiaľ bližšie nešpecifikoval, ako mal jeho americký súper podvádzať. Počas ostatného víkendu však prezradil, že tak spraví v blízkej budúcnosti. 

Carlsen s Niemannom odmieta hrať

Hans Niemann v úvode septembra zdolal Carlsena po 53-zápasovej šnúre Nóra bez prehry. Stále úradujúci svetový šampión sa potom bez slova odhlásil z podujatia. Na twitteri však zverejnil tajomný príspevok, ktorý podnietil podozrenie z podvodu mladého amerického šachistu.

Obaja hráči proti sebe nastúpili aj v minulotýždňovej partii online šachu na podujatí Julius Baer Generation Cup, Nór Carlsen však po jedinom ťahu súboj vzdal ako gesto protestu voči štartu Niemanna. Carlsen aj napriek tomu tento turnaj vyhral.

Bizarná teória o podvode

Američan sa priznal k podvodom v dvoch prípadoch, keď ako 12 a 16-ročný takýmto spôsobom vyhral online partie, no dôrazne odmietol takéto praktiky pri hre nad "reálnou" šachovnicou.

Web chess.com tiež informoval, že americký šachista prišiel o účet na tejto platforme a dôvodom bolo podvádzanie. Niemann poznamenal, že je pripravený hrať aj nahý, len aby dokázal svoju nevinu.

Carlsen tvrdí, že Niemann s podvádzaním neprestal. Konkrétne dôkazy však nemôže prezentovať bez súhlasu obvineného.

Šachový svet je v názore na kauzu rozdelený. Viaceré osobnosti športu poukazujú na neobvykle rýchly progres Američana počas uplynulých 20 mesiacov. Na stranu Niemanna sa postavil napríklad expert na analýzu šachových partií Kenneth Regan, ktorý podľa svojich slov nenašiel náznaky toho, že by Američan podvádzal.

Ako to už tak býva, Carlsenovo mlčanie o dôkazoch dalo za vznik viacerým teóriám, ako nad ním mohol donedávna neznámy Američan zvíťaziť. Okrem uniknutých plánov s Carlsenovou stratégiou pre tento zápas sa spomína aj oveľa bizarnejšia možnosť.

Niemann si podľa tejto teórie mohol pomáhať vibrujúcimi guličkami, ukrytými v análnom otvore, cez ktoré mu morseovkou posielal niekto rady.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme šach

Dôležité udalosti