Šport

Titul majstra Európy sa po 13-tich rokoch vracia do Talianska

Najúspešnejšie tanečné páry
Zdroj: Kristína Plevová

Zástupcovia Slovenska na 12. mieste.

Boj o titul majstrov Európy v kategórii tanečných párov odštartoval po krátkych tancoch s historicky najtesnejším rozdielom medzi prvými dvoma pármi.

V pätici najlepších dvojíc tejto kategórie sa stretli tri ruské páry a tanečníci z Talianska a Veľkej Británie.

Voľné tance odštartovala dvojica Penny Coomes a Nicholas Buckland z Veľkej Británie, ktorá vstupovala na ľad s cieľom udržať si tretie miesto, ktoré im patrilo po krátkych tancoch. Hudba Michaela Jacksona, ktorá sprevádzala ich jazdu dostala do varu celé publikum. „Cítili sme z publika veľkú podporu" tešila sa Penny. Ich bezchybný voľný tanec bol ohodnotený známkou 96,93 bodov.

Anna Cappellinni a Luca Lanotte z Talianska sa po svojej krátkej jazde stali lídrami štartovného poľa. Svojim skvelým lyrickým voľným programom presvedčili o svojej kvalite porotcov a tí im udelili 102,03 bodov a svoje prvé miesto tak taliansky tanečníci potvrdili.

Po vystúpení talianskych tanečníkov sa najväčšia pozornosť upierala na ruský pár Elena Ilinykh a Nikita Katsalapov, ktorý po krátkych tancoch zaostával za vedúcimi Talianmi len o 4 stotiny bodu. Ich dych berúcu jazdu na motívy nesmrteľného baletu Labutie jazero, ako aj nádej na najvyššie umiestnenie zmarila chyba tanečníčky, po ktorej nasledoval pád. „Asi by nebolo vhodné a ani slušné povedať, čo mi v tom momente prebehlo hlavou ... tvrdo sme trénovali, do jazdy sme dali všetko. Ale aj takéto veci sa občas stávajú." povedala na margo svojej chyby Elena.

Po nešťastnom páde partnerky už bolo jasné, že zlato po 13-tich rokoch poputuje definitívne do Talianska. Anna Cappellinni a Luca Lanotte sa tak stali historicky druhým talianskym párom, ktorý získal na ME zlato (v roku 2001 to boli na ME v Bratislave Barbara Fusar-Poli a Maurizio Margaglio). „Museli sme sa naplno sústrediť, zvládnuť stres... Zajazdili sme dobre, dostali dobré známky a z prvého miesta sa veľmi tešíme." povedala Anna. „ Stále však máme na čom pracovať. Snažíme sa náš program stále vylepšovať. Teraz je našim cieľom olympiáda v Soči, kde chceme byť tak dobrí, ako len vieme." dodal Luca.

Zdroj: Kristína Plevová

Bezchybným krátkym, aj voľným tancom potvrdil svoje kvality aj slovenský pár Federica Testa a Lukáš Csolley. V tancoch na ľade sú totiž prvými náhradníkmi na olympiádu v Soči.

Pár pocestuje do Ruska len v tom prípade, že sa niekto z ich súperov zraní a následne svoju účasť odriekne: „Samozrejme, že nikomu zranenie neprajeme. Ale účasť na olympiáde by pre nás znamenala veľa." vyjadrila sa Federica. Lukáš len dodal: „Či na olympiádu pôjdeme sa definitívne ukáže až 27. januára.".

Výsledky tanečných párov:

Krátky tanec:

  1. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) - 69,58
  2. Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV (RUS) - 69,54
  3. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR) - 61,76

...

12. Federica TESTA / Lukáš CSOLLEY (SVK) - 54,84

Voľný tanec:

  1. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) - 102,03
  2. Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV (RUS) - 100,97
  3. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR) - 96,93

...

12. Federica TESTA / Lukáš CSOLLEY (SVK) - 81,79

Celkové hodnotenie:

  1. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) - 171,61
  2. Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV (RUS) - 170,51
  3. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR) - 158,69

...

12. Federica TESTA / Lukáš CSOLLEY (SVK) - 136,63Zdroj: Kristína Plevová

BUDAPEŠŤ/Katarína Plevová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.