Spoznali sme rozdelenie košov do kvalifikácie ME 2024. Susedným štátom môžeme len ticho závidieť

Spoznali sme rozdelenie košov do kvalifikácie ME 2024. Susedným štátom môžeme len ticho závidieť
Slovenskí futbaloví reprezentanti trénujú pred duelom Ligy národov proti Bielorusku. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Deviatimi utorňajšími zápasmi naprieč troma divíziami sa skončila edícia Ligy národov 2021/2022. Okrem víťazov najvyššej A-divízie, ktorí sa predstavia vo Final Four, sme tiež spoznali definitívne rozdelenie výkonnostných košov pre blížiacu sa kvalifikáciu ME 2024.

Ako je známe, Slovensko sa v dôsledku chabých výsledkov a najmä výkonov prepadlo až do piateho koša, v ktorom figuruje prvý raz od Eura 1996.

Prečítajte si tiež:

​Slováci, ktorí v kvalifikácii na MS 2018 figurovali ako najvyššie postavený tím v druhom koši a boli svojho času 14. najlepší tím sveta, sa tak teraz ocitli Gibraltáru, Malty, Moldavska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Cypru, Bieloruska a Severného Írska.

Susedné štáty

Najvyššie nasadenými tímami pre nadchádzajúci kontinentálny šampionát sú Holandsko, Chorvátsko, Španielsko, Taliansko, Dánsko, Portugalsko, Belgicko, Maďarsko, Švajčiarsko a Poľsko.

Medzi európskou futbalovou smotánkou sa tak aktuálne nachádzajú dva susedné štáty so Slovenskom, pričom ani zvyšné tri nemajú prečo zúfať.

Česko a Rakúsko sa totiž vďaka výsledkom nachádzajú v druhom koši, s tímami ako Francúzsko, Anglicko, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Škótsko a Fínsko.

V porovnaní so „sokolmi“ je na tom veľmi dobre aj Ukrajina. Náš vojnou zmietaný východný sused tróni na čele tretieho výkonnostného koša, kde mu robia spoločnosť Island, Nórsko, Slovinsko, Írsko, Albánsko, Čierna Hora, Rumunsko, Švédsko a Arménsko.

Pomerne nečakane vo štvrtom koši nájdeme pravidelne silné Turecko či majstrov Európy z roku 2004 Grékov, ktorí posledné roky prežívajú útlm. Okrem nich tu figurujú Gruzínsko, Kazachstan, Luxembursko, Azerbajdžan, Kosovo, Bulharsko, Faerské ostrovy a Severné Macedónsko.

V poslednom šiestom koši sú traja futbaloví trpaslíci - Andorra, San Maríno a Lichtenštajnsko.

Kvalifikačný kľúč

Žreb skupinovej fázy kvalifikácie na Euro 2024 sa uskutoční 9. októbra 2022 o 12:00 v nemeckom Frankfurte. Prvým istým účastníkom je Nemecko ako organizátor. Rusko po invázii na Ukrajinu vylúčili z možnosti zabojovať o ME.

Zostávajúcich 53 členských krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) sa v kvalifikácii rozdelí do desiatich skupín, z ktorých je sedem päťčlenných a tri pozostávajú zo šiestich členov.

Pozrite si reportáž o reakciách osobností na neúspech slovenskej reprezentácie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti