Vuillermoz venoval triumf otcovej pamiatke, Sagan v zelenom

Peter Sagan si po roku obliekol zelený dres.
Zdroj: TASR/AP

Na čele priebežného poradia nenastali žiadne výrazné zmeny, slovenský jazdec z tímu Tinkoff-Saxo stráca Froomea naďalej 11 sekúnd.

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v 8. etape pretekov Tour de France štvrté miesto, keď na víťazného Francúza Alexisa Vuillermoza z tímu AG2R La Mondiale stratil 10 sekúnd. Sagan zároveň získal zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Na čele priebežného poradia nenastali žiadne výrazné zmeny, slovenský jazdec z tímu Tinkoff-Saxo stráca na vedúceho Brita Chrisa Froomea naďalej 11 sekúnd.

Som veľmi rád, dnes som šiel do etapy s tým, že by sa to mohlo podariť

V sobotňajšej zvlnenej etape, ktorá viedla z Rennes do Mur-de-Bretagne a merala 181,5 km, skončil na druhom mieste s odstupom 5 sekúnd na víťaza Ír Daniel Martin, tretí bol Španiel Alejandro Valverde z tímu Movistar (+10 s).

Vuillermoz venoval víťazstvo svojmu otcovi, ktorý zomrel pred tromi rokmi. "Dnes som na neho celý čas myslel. Bol veľkým fanúšikom Tour de France. Verím, že by bol na mňa hrdý," vyslovil sa 27-ročný jazdec.

Bývalý horský cyklista dokázal po vystúpaní na tzv. Bretónsku stenu neskutočným spôsobom zakcelerovať a ukázal všetkým konkurentom chrbát. "Dnešnú etapu som mal dobre prečítanú. Po tretej priečke na Mur de Huy som myslel dnes iba na víťazstvo. Dlho som sa viezol za Froomom, potom som nastúpil a všetkým unikol. Vyšlo to parádne," citovala víťaza agentúra AP.

Priebeh etapy

Zvlnený profil etapy s dojazdom na kopci Mur-de-Bretagne so sedempercentným stúpaním dával veľkú nádej utečencom. Po prvých nevydarených atakoch sa o prvý úspešný únik postarala na 10. kilometri štvorica Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Sylvain Chavanel (IAM), Romain Sicard (Europcar) a Pierre-Luc-Périchon (Bretagne). Jej náskok postupne stúpol na štyri minúty, pelotón vedený dvojicou tímov Lotto a Sky však kvartetu nedoprial prílišnú voľnosť a z náskoku začal postupne ukrajovať. Sagan sa pohyboval v strede hlavného balíka, dopredu sa príliš netlačil.

Tour pokračuje v nedeľu tímovou časovkou z Vannes do Plumelec (28 km)

Na horskej prémii 4. kategórie na Col du Mont Bel-Air bol prvý Sicard, ktorý nemal žiadnu konkurenciu. Následnú šprintérsku prémiu vyhral domáci Perichon, z hlavného balíka ukoristil Sagan sedem bodov za 9. miesto, Greipel získal 11 za 5. pozíciu. Vzápätí sa pelotón dotiahol na utečencov a na čele sa preskupili sily, vpredu sa sformovala trojčlenná skupina Lars Bak (Lotto), Michal Golaš (Etixx) a Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), ktorá si vypracovala na zvyšok poľa vyše minútový náskok. Hlavný balík aj so Saganom potom začal výrazne šliapať, 20 km pred cieľom strácal na vedúce trio už iba 30 s.

Na kopci 10 km pred cieľom nevydržal Huzarski ukrutné tempo a vpredu zostali už iba Golaš s Bakom, ktorých však vzápätí takisto pohltil pelotón. Iniciatívu prevzal tím BMC, ktorý nasadil obrovské tempo a rozsekal balík, z ktorého postupne odpadávali viacerí jazdci vrátane Greipela. V záverečnom, najťažšom stúpaní zostal zo šprintérov v hre iba Sagan, ktorý sa držal ako kliešť žltého Frooma. Šesťsto metrov pred cieľom nastúpil Vuillermoz a došiel si pre premiérové etapové víťazstvo na Tour. Zároveň to bol prvý triumf francúzskeho jazdca na tohtoročnej TdF. Saganovi iba tesne uniklo šieste pódiové umiestnenie na prebiehajúcich pretekoch.

Saganovi iba tesne uniklo šieste pódiové umiestnenie na prebiehajúcich pretekoch. Dočkal sa však vytúženého zeleného dresu, keď na čele bodovacej súťaže preskočil Andreho Greipela. Aktuálne má na Nemca náskok troch bodov. "Som veľmi rád, dnes som šiel do etapy s tým, že by sa to mohlo podariť. Zobral som si aj medailónik od priateľky Katky. Mal by byť so zlatom vnútri. Napokon mi aj priniesol šťastie a mám zelený dres. Posledný kopec sme šli naplno. Tí dvaja vpredu sa cítili dobre, no ja som nemal na to, aby som špurtoval. Spravil som pre to maximum a celkovo som spokojný, hodnotím to pozitívne," zhodnotil svoj výkon v cieli pre Pluska.sk Peter Sagan. "V tímovej časovke budeme chcieť ísť naplno. Máme veľmi silný tím a môžeme zajazdiť dobrý výsledok. Môže sa však pritrafiť všeličo, uvidíme, ako sa nám to podarí," dodal Sagan.

Výsledky 8. etapy (Rennes - Mur-de-Bretagne, 181,5 km):

1. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R) 4:20:55 h
2. Daniel Martin (Ír./Cannondale) +5 s
3. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +10
4. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo)
5. Tony Gallopin (Fr./Lotto)
6. Greg Van Avermaet (Belg./BMC Racing)
7. Adam Yates (V.Brit./Orica)
8. Chris Froome (V.Brit./Team Sky)
9. Bauke Mollema (Hol./Trek)
10. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) všetci 10 s

Priebežné poradie po 8. etape (žltý dres):

1. Chris Froome (V.Brit./Sky) 31:01:56 h
2. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) +11 s
3. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +13
4. Tony Gallopin (Fr./Lotto) +26
5. Greg Van Avermaet (Belg./BMC Racing) +28
6. Rigoberto Uran (Kol./Etixx - Quick-Step) +34
7. Alberto Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) +36
8. Warren Barguil (Fr./Giant) +1:07
9. Zdeněk Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step) +1:15
10. Bauke Mollema (Hol./Trek) +1:32

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) 213 bodov
2. Andre Greipel (Nem./Lotto) 210
3. Mark Cavendish (V.Brit./Etixx - Quick-Step) 159
4. John Degenkolb (Nem./Giant) 158
5. Bryan Coquard (Fr./Europcar) 102
6. Greg Van Avermaet (Belg./BMC Racing) 73
7. Zdeněk Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step) 63
8. Tony Gallopin (Fr./Lotto) 61
9. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R) 52
10. Chris Froome (V.Brit./Team Sky) 51

Súťaž vrchárov (bodkovaný dres):

1. Daniel Teklehaimanot (Eritrea/Team MTN) 4 body
2. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) 2
3. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R) 2
4. Michael Schaer (Švajč./BMC Racing) 1
5. Rafal Majka (Poľ./Tinkoff-Saxo) 1

Súťaž do 25 rokov (biely dres):

1. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) 31:02:07
2. Warren Barguil (Fr./Giant) +56 s
3. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +1:45
4. Romain Bardet (Fr./AG2R) +3:04
5. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +6:22
     

MUR DE BRETAGNE/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti