Množstvo kolízií, tropický tajfún a vypršanie dvojhodinového limitu. Singapurské peklo pre Péreza

Množstvo kolízií, tropický tajfún a vypršanie dvojhodinového limitu. Singapurské peklo pre Péreza
VC Singapuru Zdroj: Profimedia.sk

Mexický pretekár Sergio Perez vyhral nedeľnú VC Singapuru seriálu F1. Pilot Red Bullu sa najlepšie vyrovnal s premenlivými podmienkami a v skrátenej dĺžke pretekov triumfoval pred Charlesom Leclercom a Carlosom Sainzom na Ferrari. Holanďan Max Verstappen, ktorý mohol v Singapure obhájiť majstrovský titul, skončil siedmy. Jeho stíhaciu jazdu spomalila chyba po druhom výjazde bezpečnostného vozidla.

F1 sa vrátila na ázijský mestský okruh po troch rokoch a preteky poznačili daždivé podmienky, havárie a poruchy. Do cieľa prišlo len 14 pilotov. Perez sa dostal do vedenia hneď na štarte a Leclerc naňho vyvíjal väčší tlak len v chvíľu. Tridsaťdvaročný pilot Red Bullu získal štvrtý triumf v kariére a spolu s Leclercom si udržali matematickú šancu na zisk titulu.

Z mnohých vpadnutí ťažil McLaren, ktorého piloti získali dohromady 22 bodov, i Aston Martin. O dobrý výsledok sa pripravil jazdeckou chybou Lewis Hamilton, veľkú časť pretekov figuroval na štvrtej pozícii a nakoniec prišiel do cieľa na deviatom mieste.

Hneď na štarte sa dostal do vedenia Perez, keď potrestal pomalú reakciu Leclerca. V nasledujúcich kolách si udržiaval mierny náskok a preteky onedlho poznačila kolízia medzi Latifim a Kuan-jümom, ktorá spôsobila prvý výjazd bezpečnostného vozidla. Po jeho odchode sa pokračovalo vo vlažnom tempe. Verstappen uviazol za Alonsom a k zmenám neprichádzalo v žiadnej časti poľa.

Sériu zmätkov začala krátko pred polovicou pretekov porucha monopostu Alpine, Alonsov voz spôsobil virtuálny safety car, počas ktorého sa odvážil prezuť na stredne tvrdú zmes ako prvý Russell. V bariére následne skončil Albon na Williamse a porucha vyradila aj druhý Alpine, v ktorom sedel Ocon. Tvrdú ranu absolvoval aj Cunoda na AlphaTauri a zahodil tak šancu bodovať prvýkrát od májovej VC Španielska.


Chyby neobišli ani Hamiltona, ktorý sa prepadol zo štvrtého na deviate miesto, a Verstappena. Ten po druhom odchode bezpečnostného vozidla prebrzdil pri obiehaní Norrisa a v jednej chvíli bol mimo bodovanej desiatky. Na obhajobu titulu by na mestskej trati potreboval víťazstvo a určitú dávku šťastia v podobe nízkeho umiestnenia svojich konkurentov.

Krátko po polovici začalo byť jasné, že absolvovanie 61 kôl by prekročilo dvojhodinový časový limit. Odpočet sa začal 36 minút pred koncom. Vtedy už celé pole prezulo na "sliky" a niektorí odvážlivci vyskúšali aj mäkkú zmes. Necelú polhodinu pred koncom začal Leclerc vyvíjať tlak na Pereza a jazdilo sa naozaj na hrane. Mexičan však odolal a obaja piloti odhadli podmienky mokrej vozovky a monoposty doviezli do cieľa.

Hlasy po pretekoch (zdroj: Sport2 TV):
Sergio Perez, víťaz: "Môj najlepší výkon v kariére, záverečné kolo bolo naozaj intenzívne. Stále mám šancu na titul, no myslím si, že Max to v Japonsku získa. Bude to pekné pre Hondu."

Charles Leclerc, 2. miesto: "Boli sme pozadu a po pokazenom štarte to bolo náročné. Veľmi náročné preteky po fyzickej stránke."

Carlos Sainz, 3. miesto: "Je šialené, ako dlho tieto preteky trvali. Trať bola šmykľavá, podmienky náročné. Hlavný je však dobrý výsledok pre tím do pohára konštruktérov."

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Formula 1

Dôležité udalosti