Meno Haaland sa stáva značkou. Lámanie rekordov je preňho denným chlebom, tu je ich prehľad

Meno Haaland sa stáva značkou. Lámanie rekordov je preňho denným chlebom, tu je ich prehľad
Erling Haaland oslavuje hetrik proti United Zdroj: Profimedia.sk

Erling Haaland v nedeľu opäť šokoval futbalový svet skvelým výkonom v Manchesterskom derby v rámci deviateho kola anglickej Premier League. Nórsky útočník v bezchybnom predstavení zaznamenal tri góly a dve asistencie a mamutím podielom tak prispel k triumfu obhajcov titulu nad červenými diablami 6:3. A len tak mimochodom popritom zlomil niekoľko rekordov. Ostatne ako to Erling Haaland robí od začiatku sezóny...

Čerstvá posila Manchestru City je v tejto sezóne skutočne nezastaviteľná. Haaland na pôvodné pochybnosti širokej verejnosti o tom, či sa dokáže presadiť aj v ťažšej súťaži ako v Bundeslige, odpovedal famóznym spôsobom. V jeho prvých jedenástich vystúpeniach za The Citizens nastrieľal už dovedna sedemnásť gólov. Jeho skóre v anglickej najvyššej súťaži je ešte pôsobivejšie, veď v prvých ôsmych zápasoch sa dokázal presadiť neuveriteľných štrnásťkrát.

Navyše, vyzerá to, že sa zlepšuje každým zápasom. V nedeľu dokázal zaznamenať hetrik v treťom domácom zápase Premier League po sebe a je vôbec prvým hráčom v histórii ligy, komu sa niečo také podarilo. A tento rekord veru nie je jediný, ktorý dokázal za prvé necelé dva mesiace v drese Manchestru City zlomiť.

Už pred duelom s Manchestrom United mal na svojom konte pôsobivé zlomenie ďalšej historickej štatistiky. Stačilo mu totižto iba sedem zápasov na prekonanie desaťgólového rekordu v prvých desatiach kolách Premier League, o ktorý sa delili Mickey Quinn, Papiss Cissé a Diego Costa. Nór má momentálne už spomínaných štrnásť zásahov a k dobru ešte dva zápasy na ďalšie vylepšenie rekordu.

Prečítajte si tiež:

​Ak bude zároveň aj naďalej pokračovať s takýmto priemerom gólov na zápas, mal by poľahky pokoriť aj rekord celkového počtu gólov za sezónu klasického 38-zápasového formátu Premier League, ktorý momentálne drží hviezda Liverpoolu Mohammed Salah s 32 presnými zásahmi. Zálusk si dokonca môže robiť aj na absolútny historický rekord Dixieho Deana z roku 1927, ktorý vtedy skóroval v lige až 60-krát. To ale môže byť ťažké sústo aj pre nórskeho virtuóza, hoci nechajme sa prekvapiť...

Ďalším z famóznych rekordov ktoré Haaland prekonal, je najrýchlejšie strelenie troch hetrikov po príchode do Premier League. Tento miľník doteraz držal pevne v rukách Michael Owen, ktorý sa na tri hetriky musel v anglickej najvyššej súťaži etablovať 48 zápasov. Taký Cristiano Ronaldo má napríklad tri hetriky za celú svoju kariéru v Premier League. Haaland ich dosiahol po ôsmich zápasoch, takže zrejme nastolil rekord, ktorý vydrží dlhé desaťročia.

Televízia BBC priniesla zaujímavé informácie aj o ďalších menej virálnych rekordoch, ktoré Haaland zlomil. Bývalý forward Borussie Dortmund sa napríklad v tejto sezóne stal prvým hráčom v histórii Premier League, ktorý sa dokázal presadiť vo svojich prvých štyroch zápasoch vonku.

Niekoľko rekordov stihol zlomiť aj v Lige Majstrov. Napríklad je prvým hráčom, ktorý dokázal dať pri debute v tejto súťaži v troch svojich tímoch dva góly. Zároveň je najmladším hráčom, ktorému sa v Lige Majstrov podarilo skórovať 25-krát, alebo je prvým hráčom Manchestru City, ktorý dokázal skórovať pri svojom debute aj v Premier League, aj v Lige Majstrov.

Zaujímavé prvenstvo si pripísal aj v obľubenej tipovacej súťaži Fantasy Premier League, kde si ho do tímu vybralo počas víkendu až vyše osem a pol milióna hráčov, čo je bez konkurencie historickým rekordom. Zdá sa, že pre Erlinga je prekonávanie rekordov v tomto období kariéry denným chlebom...

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti