Šport

Sagan: Vedel som, že v zjazde musím ísť úplne naplno i keby to znamenalo zomrieť

Peter Sagan získal 2. miesto v 16. etape bez špurtu.
Peter Sagan získal 2. miesto v 16. etape bez špurtu. Zdroj: TASR

Celú 16. etapu strávil v úniku a obsadil 2. miesto. Upevnil si tak pozíciu lídra v bodovacej súťaži a navyše získal titul najbojovnejšieho pretekára etapy.

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v pondelňajšej 16. etape slávnych pretekov Tour de France opäť druhé miesto a zvýšil svoj náskok v boji o zelený dres. Z triumfu sa tešil Španiel Ruben Plaza Molina, ktorému vyšiel únik v závere. Jazdec stajne Lampre - Merida zvládol 201 km dlhú trať z Bourg-de-Peage do Gapu za 4:30:10 hodiny. Tretí skončil Jarlinson Pantano Gomez z Kolumbie.

Sagan zvýšil náskok na svojho najväčšieho konkurenta v boji o zelený dres Andreho Greipela z Nemecka už na 89 bodov. Navyše, rovnako ako v nedeľu, organizátori ocenili jeho výkon cenou pre najbojovnejšieho pretekára etapy.

"Zjazd som poznal spred dvoch rokov a z pádu Josebu Belokiho. Znova som bol veľmi blízko. Som rád, pretože som išiel na druhé miesto. Ale nie, robím si srandu. Už naozaj neviem, čo by som mal ešte robiť lepšie. Skúšal som všetko. Vedel som, že v zjazde musím ísť úplne naplno i keby to znamenalo zomrieť. Do kopca som ťahal práve ja, pretože nikto so mnou nechcel ísť," povedal Sagan pre oficiálnu stránku podujatia.

Nič sa nezmenilo na čele celkového poradia. Lídrom je stále Brit Chris Froome, ktorý má 3:10-minútový náskok pred druhým Nairom Quintanom z Kolumbie. Tretia priečka patrí Američanovi Tejayovi van Garderenovi (+3:32 min).


Pondelňajšia etapa priniesla jednu rýchlostnú (87. km) a dve vrchárske prémie druhej kategórie. Obe až v druhej polovici trasy, pričom druhá prémia Col de Manse (1268 m.n.m.) mala vrchol 12 km pred cieľom a odtiaľ išli pretekári už len dole kopcom.
Sagan bol rovnako ako cez víkend opäť veľmi aktívny a krátko po štarte sa dostal do úniku dvanástich jazdcov. Chvíľu po nich sa od hlavného poľa odtrhla druhá skupinka šestnástich pretekárov, postupne však štyria odpadli. Po 30 kilometroch mali lídri asi päťminútový náskok. V takomto rozložení prišli aj na rýchlostnú prémiu, ktorú vyhral opäť Peter Sagan a do boja o zelený dres si pripísal ďalších 20 bodov.

Obe skupiny vpredu nepoľavili z vysokého tempa ani napriek tomu, že panovalo horúce počasie s teplotami nad 30 stupňov Celzia. Skupiny sa spojili ešte pred prvou vrchárskou prémiou Col de Cabre (1180 m.n.m.) na 130. km a na čele tak spolupracovalo 23 cyklistov. Pelotón sa ich nesnažil dohnať a strata sa postupne vyšplhala až na 12 minút. Po prvom kopci sa od vedúcej skupiny oddelili Adam Hansen a Marco Haller, ktorí si vypracovali asi minútový náskok, pelotón strácal už vyše 15 minút a strata sa časom vyšplhala až nad 20. Saganova skupina dvojicu na stúpaní na Col de Manse dostihla, pričom slovenský pretekár predvádzal opäť výborný výkon a v kopci držal krok so silnými vrchármi.

O rozhodujúci únik sa postaral Španiel Ruben Plaza Molina, ktorý sa odtrhol pár kilometrov pred vrcholom, išiel na čele s asi minútovým náskokom a vyhral aj horskú prémiu.

Sagan sa v závere spoliehal najmä na svoje zjazdárske schopnosti, keďže posledné kilometre z vrcholu do cieľa boli už len dole kopcom. Dvadsaťpäťročný jazdec stajne Tinkoff-Saxo to rozbehol naplno, no minútová strata na lídra Molinu bola príliš veľká a tak finišoval opäť na druhom mieste s 30-sekundovým mankom na víťaza, už piatykrát na tohtoročnej Tour.

V závere sa bojovalo aj v pelotóne. Od hlavného pola sa odtrhla skupina favoritov na celkový triumf. Do čela vyrazil Vincenzo Nibali, ktorý si vypracoval 20-sekundový náskok pred lídrom Froomeom, Contadorom, Quintanom, van Garderenom, Barguilom a Bardetom. Pádu sa nevyhol Geraint Thomas, ktorý narazil hlavou do stĺpu a po ňom mal kolíziu aj Warren Barguil. Obaja však prišli do cieľa.

V utorok čakal na cyklistov druhý voľný deň, po ktorom nasledovala záverečná fáza Tour v náročných Alpách.

Výsledky 16. etapy (Bourg-de-Peage - Gap, 201 km)

1. Ruben Plaza Molina (Šp./Lampre) 4:30:10 h
2. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo) +30 s
3. Jarlinson Pantano (Kol./IAM Cycling) +36
4. Simon Geschke (Nem./Giant) +40
5. Bob Jungels (Lux./Trek)
6. Christophe Riblon (Fr./AG2R) obaja rovnaký čas
7. Daniel Teklehaimanot (Eritrea/MTN) +53
8. Thomas De Gendt (Belg./Lotto) +1:00
9. Luis Angel Mate (Šp./Cofidis) +1:22
10. Thomas Voeckler (Fr./Europcar) rovnaký čas


GAP/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti