Neúnavný Sagan zaútočí na titul majstra sveta už v tretej disciplíne za dva mesiace

Neúnavný Sagan zaútočí na titul majstra sveta už v tretej disciplíne za dva mesiace
Peter Sagan Zdroj: Profimedia.sk

Peter Sagan sa na konci svojej kariéry na bicykli baví. V nedeľu absolvuje ďalšie majstrovstvá sveta, dokonca už v tretej rôznej disciplíne v ostatných dvoch mesiacoch.

Slovenský klenot počas uplynulej dekády dominoval v najpopulárnejšej cyklistickej disciplíne, teda v cestnej cyklistike. V tomto roku však prestúpil do menšieho tímu z druhej divízie, francúzskeho tímu TotalEnergies, kde má omnoho väčšiu voľnosť a okrem sústredenia sa na tradičné hlavné ciele na ceste ako Tour de France či majstrovstvá sveta, dostáva priestor jazdiť aj menšie terénne disciplíny, ktoré ho vždy bavili najviac.

Už v lete sa slovenský fenomén nečakane predstavil na majstrovstvách sveta na horských elektro-bicykloch, oficiálne na žiadosť jeho sponzora, firmy Specialized. Po niekoľkých kolíziách, ktoré plynuli najmä z jeho nevyjazdenosti v teréne, napokon na najlepších nestačil, no aj tak obsadil slušné 16. miesto a zrejme sa aj dosýta zabavil.

Prečítajte si tiež:

​V septembri sa následne sústredil na prípravu na majstrovstvá sveta na ceste, ktoré boli jeho veľkým sezónnym cieľom. Veľký výsledok sa od neho nečakal, vzhľadom na to, koľko zdravotných problémov ho v tomto roku postihlo. Peter ale šokoval udržaním sa s najlepšími a po výbornom výkone obsadil solídne siedme miesto.

Sagan bude pri zrode novej disciplíny

Zostatkovú formu po septembri sa teraz k veľkému prekvapeniu mnohých rozhodol využiť ešte na ďalších majstrovstvách sveta, tentokrát v disciplíne gravel. Ak netušíte o čo ide, zrejme nie ste sami. Je to veľmi mladá cyklistická disciplínu, ktorá je takým hybridom medzi cestnou a horskou cyklistikou. Svoje korene má v USA a v posledných rokoch enormne narastá jej popularita aj na starom kontinente.

Prečítajte si tiež:

​Až do minulého roku bol gravel považovaný najmä za dobrodružnú disciplínu pre nadšencov, no to sa za ostatných 24 mesiacov radikálne zmenilo. Jeho charakteristickou črtou je jazdenie na dlhých tratiach mimo vozovky, zväčša na štrku či piesočných chodníkoch, no v pretekoch bežne vídavame aj asfaltové úseky.

Sagan sa predstaví na úplne prvom profesionálnom ročníku gravelových majstrovstiev sveta organizovanom UCI, medzinárodnou cyklistickou úniou, ktorá zastrešuje všetky disciplíny. Gravel sa zväčša sa jazdí v horách, no cez víkend budú jazdci brázdiť zvlnenú krajinu s bielymi pieskami v okolí talianskeho Veneta.

Preteky mužov sú na programe v nedeľu 9. októbra. Okrem Sagana si túto príležitosť zapretekať si v teréne na konci sezóny nenechali ujsť ani ďalšie veľké hviezdy športu ako holandská megastar Mathieu Van Der Poel, ktorý si bude nepochybne chcieť napraviť chuť po katastrofe na cestnom svetovom šampionáte.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti