NHL či farma? Odborníci zdôvodnili, ktorá cesta by bola pre Slafkovského najlepšia

NHL či farma? Odborníci zdôvodnili, ktorá cesta by bola pre Slafkovského najlepšia
Juraj Slafkovský v drese Montrealu Canadiens. Zdroj: TASR

Bolo že to vzruchu, keď siedmeho júla na tohtoročnom vstupnom drafte do NHL ako prvé zaznelo meno slovenského útočníka Juraja Slafkovského. Montreal totiž z neho spravil nečakanú a vôbec prvú draftovú jednotku spod Tatier.

Prečítajte si tiež:

Canadiens mu podľa očakávaní postupne dali šancu v rozvojom kempe pre nádeje, ako aj v hlavnom kempe a v prípravných dueloch pred nadchádzajúcou sezónou.

V šiestich vystúpeniach však košický rodák zaknihoval len jednu asistenciu a čo je horšie, prezentoval sa aj viacerými chybami. Za to si od priaznivcov „Habs“ na sociálnych sieťach vyslúžil značnú dávku kritiky a odkazy, aby ho klub okamžite poslal na farmu do Lavalu.

Prečítajte si tiež:

Diametrálne odlišné názory o budúcnosti najužitočnejšieho hráča tohtoročného olympijského turnaja majú aj skúsení novinári z oficiálneho portálu NHL Dan Rosen a Mike Morreale.

„Montreal je v prestavbe. Nemusia sa ponáhľať s tým, aby hral, ale prečo mu nedať aspoň malú šancu? Ak sa pýtate, či by mal hrať Slafkovský v NHL už v tejto sezóne, tak si jednoznačne myslím, že áno,“ uviedol Rosen.

Jedným dychom však dodáva, že v hre je aj druhá možnosť. „Neznamená to automaticky, že by tiež nemal pôsobiť na farme v Lavale. Montreal sa dnes môže rozhodnúť, že Slafkovský patrí do NHL, a zajtra zmeniť názor. Blízkosť farmárskeho tímu a fakt, že Slafkovský môže hrať v profilige v 18 rokoch, dávajú Canadiens slobodu, aby mohol pendlovať.“

Prečítajte si tiež:

Rosen si dobre uvedomuje, čo hranie v najlepšej lige sveta so sebou prináša. „Musíte porozumieť všetkým nuansám, menšiemu klzisku, fyzickej hre, rýchlosti. To však, prirodzene, znamená aj robenie chýb. Dajte Slafkovskému šancu na začiatku sezóny a možno už nikdy Montreal neopustí,“ povedal odhodlane.

Novinár sa tiež zmienil o nezabudnuteľnej predošlej sezóne. „Hral na olympijských hrách, majstrovstvách sveta, medzi mužmi vo Fínsku. Všade sa mu darilo. Pokiaľ mu poskytneme slobodu, aby hral svoju hru a robil chyby v NHL, prospeje mu to viac, než keby to mal robiť na farme,“ podčiarkol.

Pomerne odlišný názor však má jeho kolega Morreale. „Hoci má Slafkovský postavu pre NHL, nemusí to nutne znamenať, že je pripravený na porciu 82 zápasov. Nie je žiadnou hanbou odohrať svoju prvú celú profesionálnu sezónu v AHL, naberať silu, zlepšovať schopnosti a získať väčšie sebavedomie. Cítim, že by bolo rozumné neuponáhľať jeho štart v NHL,“ nazdáva sa.

Prečítajte si tiež:

Zároveň vysvetľuje, že NHL nie je súťaž na vývoj hráčov. „Je to pre hokejistov, ktorí už sú schopní odohrať veľký počet minút v náročných a stresových situáciách, kde neraz robia výsledky rýchle rozhodnutia. To by sme chceli veľa od Európana, ktorý ešte konfrontáciu najzdatnejších.“

Podľa Morrealea treba vziať do úvahy aj fakt, že nastávajúci ročník bude prvým celým pre kouča Martina St. Louisa. „Spolu s generálnym manažérom pracujú na prestavbe tímu, čo potrvá najmenej dva roky. Prečo chceme siliť veci s tohtoročnou jednotkou? Radšej nech sa učí a vyvíja v AHL a nech jeho nováčikovský kontrakt začne plynúť až od budúcej sezóny,“ vysvetlil.

Takýto scenár by určite potešil aj priaznivcov tradičného juniorského šampionátu. „V tom prípade by mal šancu poslednýkrát hrať za Slovensko na MS juniorov spolu s krajanom a ďalšou nádejou Montrealu Filipom Mešárom,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž o Slafkovského najlepšom zápase v príprave.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti