Barrasso: "Brankári musia byť lídrami tímu"

Tom Barrasso na tréningu HC Slovan.
Zdroj: TASR

V Slovane bude jeho hlavná úloha pripraviť dvojicu kanadských brankárov Michaela Garnetta a Barryho Brusta

Nový tréner brankárov v hokejovom Slovane Bratislava Tom Barrasso sa teší na novú výzvu a verí, že ich pripraví tak, aby boli lídrami tímu a priniesli úspech. Legendárny Američan síce nie je na Slovensku prvýkrát, no zatiaľ nemal času spoznať hlavné mesto či krajinu.

Barrasso prišiel do Bratislavy v nedeľu a v pondelok už viedol brankárov na tréningu. Aj keď mu robil menšie problémy časový posun, prvé stretnutie s tímom si užil.

"Je vzrušujúce byť tu a stretnúť sa s hráčmi. Na trénovaní je najlepšie práve to, keď ste na ľade a môžete pracovať priamo s každým hokejistom. Užil som si to," povedal krátko po konci dopoludňajšej prípravy.

Viem, že je to veľmi vášnivá hokejová krajina a ľudia milujú hokej

V Slovane bude jeho hlavná úloha pripraviť dvojicu kanadských brankárov Michaela Garnetta a Barryho Brusta. "Obaja sú veľmi dobrí a skúsení, budú tvoriť základnú kostru tímu. Myslím si, že ak má byť mužstvo úspešné, musia byť brankári lídrami. Mojou úlohou teda bude pripraviť ich tak, aby sme mali šancu vyhrať každý z našich zápasov. Teším sa na túto výzvu," pokračoval Barrasso, ktorý odchytal celú svoju profikariéru v NHL, pričom s Pittsburghom vyhral v rokoch 1990 - 1992 dvakrát Stanleyho pohár.

Prvé rokovania so Slovanom prebehli pred necelými dvoma týždňami. Barrasso ešte čakal na ďalšie ponuky, navyše mal na stole aj zmluvu v talianskej lige na post hlavného trénera. Nakoniec sa však rozhodol pre "belasých".

Zdroj: TASR

Päťdesiatročný Barrasso už má skúsenosti s KHL. V sezóne 2012/2013 pôsobil ako asistent trénera v Metallurgu Magnitogorsk.

"Príchod do Ruska som nebral na ľahkú váhu, ale bola to skvelá výzva. Bola to šanca trénovať v novej krajine, novom meste, kde som spoznal veľa skvelých ľudí. Pre trénera zo Severnej Ameriky je to šanca spoznať iný štýl hokeja, kultúru a veľká skúsenosť. Užíval som si to. Som si istý, že rovnako to bude aj tento rok tu v Bratislave," pokračoval.

V rovnakej sezóne sa pozrel aj do Bratislavy, no veľa z nej nemal. Navyše tu jeho zverenci prehrali 3:4 po samostatných nájazdoch. "Vtedy som nemal čas spoznať mesto. Doslova som videl iba hotel, reštauráciu a štadión. Teraz na to budem mať oveľa viac času, ešte pred štartom základnej časti sezóny," uviedol.

Barrasso sa pre Slovan rozhodol aj napriek tomu, že vedel, aké mal klub finančné problémy v uplynulej sezóne. "Vedel som o tej situácii, no pokiaľ viem, už sa to vyriešilo. Teším sa na príležitosť pracovať tu s hráčmi," dodal.

Barrasso ukončil aktívnu kariéru v sezóne 2002/2003 v drese St. Louis Blues. Predtým chytal v zámorí za Carolinu, Toronto aj Ottawu, dvanásť sezón predtým absolvoval v Pittsburghu. K "tučniakom" prestúpil po úspešnej anabáze v Buffale, ktoré ho draftovalo v roku 1983 v 1. kole z 5. miesta. USA reprezentoval na MS 1986 a následne aj na domácich ZOH 2002 v Salt Lake City. Po ukončení kariéry pôsobil v rokoch 2007-2009 ako tréner brankárov Caroliny, následne bol do roku 2012 asistentom trénera. Rovnakú funkciu vykonával aj v ročníku 2012/2013 na striedačke Metallurgu Magnitogorsk.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.