Šport

IAAF spustila disciplinárne konanie proti 28 športovcom

Doping.
Doping. Zdroj: TV Markíza

Väčšina z nich je v športovom dôchodku, ďalší už dostali tresty a len hŕstka z nich patrí ešte medzi aktívnych

Dvadsaťosem atlétov čelí disciplinárnemu konaniu po tom, ako Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vykonala opakovanú kontrolu ich vzoriek z majstrovstiev sveta v rokoch 2005 a 2007 a zistila 32 nezrovnalostí.

Riadiaci orgán svetovej atletiky v utorok uviedol, že z dôvodu prebiehajúceho konania nemôže zverejniť mená hriešnikov. "Veľká väčšina z týchto 28 atlétov je v športovom dôchodku, ďalší už dostali tresty a len hŕstka z nich patrí ešte medzi aktívnych športovcov. IAAF im dočasne pozastavila činnosť a zároveň tak potvrdzuje, že nikto z nich sa nezúčastní na MS v Pekingu," vyhlásila IAAF.

Ak športovcov uznajú vinnými z porušenia dopingových pravidiel, asociácia podľa vlastných vyjadrení prepíše rekordy a rozhodne o opätovnom prerozdelení medailí.

Svetový šampionát v roku 2005 sa konal v Helsinkách, o dva roky neskôr v Osake. Tento rok štartuje 22. augusta v Pekingu. IAAF vykonala prvé kolo testovania vzoriek moču z Helsiniek ešte v roku 2012 a odhalila šesť dopingových prehreškov. Druhé kolo sa začalo tohto roku v apríli a zistili pri ňom 32 nezrovnalostí.
LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.