Sponzor Saganovho tímu bol obvinený z podpory ruského letectva. Čo to pre Petra môže znamenať?

Sponzor Saganovho tímu bol obvinený z podpory ruského letectva. Čo to pre Petra môže znamenať?
Sagan a jeho spolujazdci z TotalEnergies Zdroj: Profimedia.sk

Francúzsky denník Le Monde informoval, že titulný sponzor cyklistického tímu, v ktorom jazdí aj náš Peter Sagan, TotalEnergies, zásobuje Rusov plynovým kondenzátom, z ktorého sa vyrába letecké palivo. Spoločnosť sa po spustení invázie ruských vojsk na Ukrajinu odmietla stiahnuť z Ruska a aj naďalej spolupracuje s Novatekom, druhým najväčším výrobcom zemného plynu v Rusku.

Vyšetrovanie denníku Le Monde odhalilo, že francúzska spoločnosť produkuje na Sibíri plynový kondenzát, ktorý potom ruská spoločnosť Terneftgaz využíva na tvorbu leteckého paliva. Le Monde obvinil TotalEnergies z nepriamej podpory armádneho letectva. To Rusko využíva pri vojenskej invázii na Ukrajinu.

Francúzi to všetko popreli v piatkovom vyhlásení na ich webe. „TotalEnergies neprodukuje petrolej pre ruskú armádu, ani žiadnym iným spôsobom nepodporuje inváziu na Ukrajinu. Kategoricky odmietame všetky obvinenia vznesené v článku denníku La Monde, ktorý sa rozhodol ignorovať mnohé naše odpovede na ich otázky, ktoré predchádzali napísaniu článku.“

Prečítajte si tiež:

​TotalEnergies sponzoruje rovnomenný cyklistický tím druhej divízie Pro, za ktorý jazdí aj slovenský fenomén Peter Sagan. Ten má v tíme podpísanú zmluvu ešte na minimálne rok 2023. Momentálne sa o svoju budúcnosť báť zrejme nemusí, pretože prípadné trestné vyšetrovanie by sa zrejme natiahlo na poriadne dlho. Imidžu tímu to ale neprospieva.

Za uplynulý rok už zanikol jeden profesionálny cyklistický tím druhej divízie Pro v dôsledku jeho prepojenia na Rusko. Ten bol však sponzorovaný ruským ropným gigantom Gazprom, a mal tak jasné prepojenie aj na financovanie ruskej invázie.

Celok Gazprom-RusVelo dostal zákaz účasti na všetkých profesionálnych podujatiach ešte na prelome februára a marca. Potom ukončil svoju činnosť.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti