Šport

Spor pred kvalifikáciou na OH: Kaliská sa hnevá na Dukátovú

Elena Kaliská na Svetovom pohári v Čunove
Zdroj: TASR

Na príčine bolo 4. kolo SP, v ktorom sa už na základe výsledkov udeľovali body pre Slovákov v internej olympijskej kvalifikácii.

Popri možnosti niektorých slovenských slalomárov na divokej vode vybojovať si celkové prvenstvo vo Svetovom pohári zaujalo pred víkendovým vyvrcholením v záverečnom 5. kole vo francúzskom Pau iné vrenie v slovenskom tábore. Vyvolala ho nespokojnosť dvojnásobnej olympijskej víťazky Eleny Kaliskej, ktorá sa domáha spravodlivosti. Na príčine bolo 4. kolo SP v Seu d'Urgell, v ktorom sa už na základe výsledkov udeľovali body pre Slovákov v internej olympijskej kvalifikácii.

Elena Kaliská sa pozastavuje nad nejasnosťami v jej kajakárskej kategórii. Svoj výkon označila za 'nie zlý', s chybou na 19. bránke. "Pripravila ma o finále," priznáva, "veľa som však stratiť v olympijskej kvalifikácii nemusela. Po mne štartovala Jana Dukátová, ťukla si ôsmu bránku, veľkej chybe sa nevyhla na bránkach 10, 11, kde stratila veľa času, ďalšia chyba s dvojsekundovou penalizáciou prišla na 21. bránke. Usudzujem, že už len po spomínanej fatálnej chybe v polovici trate by skončila v tretej desiatke a jej výsledok nič neovplyvnilo, ani väčšia voda."

Sporná prvá semifinálová jazda

Elena Kaliská spomenula ďalšie semifinálové jazdy hneď za Janou Dukátovou, a to Francúzsky Ferovej, Nemky Schornbergovej, ktoré si postup do finále vybojovali, a Španielky Goikoetxeovej.

"Všetky, vrátane Jany Dukátovej dostali možnost opravnej jazdy, vraj v cieli stúpla voda a posledné bránky boli nízko nad hladinou. Využili ju iba Jana Dukátová a Španielka, ktoré boli v tej chvíli bez finálovej učasti. Pre nás však bola podstatná prvá semifinalova jazda, ktorá bola internou nomináciou na OH a v ktorej by Jana Dukátová skončila v tretej desiatke. Z tohto pohľadu to bola nezmyselná opravná jazda a našu internú nominaciu ovplyvnila."

Dali mi za pravdu, či pretekári alebo tréneri z rôznych krajín. Toto veľmi zamotalo  internú nomináciu

Vo svojom názore nezostala Elena Kaliská sama. "Dali mi za pravdu, či pretekári, alebo tréneri z rôznych krajín. Táto skutočnosť veľmi zamotala našu internú nomináciu s otázkou, či Jana Dukátová bude brať body z prvej semifinálovej jazdy, alebo z ďalšej, v konečnom dôsledku finálovej. Naozaj dostávam veľa otázok, k akému verdiktu vôbec došlo a na základe čoho. Je stav nerozhodný? Anulovali sa preteky? Sama na to neviem odpovedať. Cítim krivdu, som dosť nahnevaná, hlavne preto, že táto situácia ma pred ďalšími bojmi o nomináciu na olympiádu poškodila. V tejto chvíli môžem len sľúbiť, že sa tak ľahko nevzdám, len dúfam, že sa naplní to známe - športujme fair play."

Bez ohľadu na to, či sa nejakým spôsobom urobí zadosť tak, aby sa zmazal u Eleny Kaliskej pocit krivdy a nespravodlivosti, v sobotu a nedeľu sa vo francúzskom Pau rozhodne o celkových prvenstvách v SP a pribudnú ďalšie body Slovákov do štvordielnej olympijskej kvalifikácie.

Zdroj: TASR

Kajakárka Jana Dukátová aktuálne vedie rebríček Svetového pohára, pred druhou Nemkou Schornbergovou má pred finálovými pretekmi náskok desiatich bodov. Len bod za vedúcim kanoistom, Čechom Stanislavom Ježkom, zaostáva Matej Beňuš.

"Do Pau sa teším, mám to tam rád, voda je tam vynikajúca," povedal Beňuš. "Verím, že sa mi to podarí pretaviť do dobrého výsledku. Celkové víťazstvo v seriáli Svetového pohára je však v tejto sezóne druhoradá méta. Celú prípravu smerujem na olympijskú kvalifikáciu. O celkové víťazstvo sa samozrejme pokúsim, potešilo by, ale nebude to prvoradý cieľ," povedal člen Športového centra polície

PAU/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.