Šport

Bolt porazil Gatlina o stotinu sekundy

Jamajčan Usain Bolt sa teší po zisku zlatej medaily v behu na 100 m na MS v Pekingu
Zdroj: TASR

Maximum zabehol v tom najpríhodnejšom čase a pomohol mu aj nezvykle vydarený štart.

Na MS v Pekingu celý atletický svet dostal do vytrženia súboj Gatlina a Bolta. Zvažovalo sa všetko, čo zdvíhalo očakávania, každé jedno číslo, vzájomné víťazstvá a prehry, čistota a popularita každého. Proti Gatlinovi hovorila jeho dávna minulosť spojená s dopingovými dvoma aférami, za o štyri roky mladšieho Bolta sa prihovárala jeho úžasná úspešnosť, no menej už aktuálna forma.

Bolta zdobila bilancia až osem zlatých a keby pridal ďalšiu, s deviatimi by už zatienil Američanov Lewisa, Michaela Johnsona a Felixovú. V tomto roku sa nad ním vznášali dohady, riešil aj zranenia, štarty mal neucelené, chaotické. Pomohol mu až míting Diamantovej ligy v Londýne a čas 9,87. Pre Gatlina nastal správny čas zdolať jamajského fenoména, jeho suverénnosť bola nespochybniteľná, so štyrmi výkonmi pod 9,80, s najrýchlejšou stovkou 9,74 v katarskom meste Dauhá.

Pred štartom magickej stovky pomohla divákov rozvášniť aj klavírna etuda v trvaní 9,58, čas pripomínajúci svetový rekord Bolta z Berlína'09. Vyvolala úsmev v zarastenej tvári jamajského blesku s briadkou, ktorý sa nevytratil ani po finále.

Zdroj: TASR/AP

Z úžasného súboja vyšiel lepšie Bolt časom 9,79, sezónne maximum zabehol v tom najpríhodnejšom čase a pomohol mu aj nezvykle vydarený štart. V reakcii na výstrel bol s 0,159 s rýchlejší ako Gatlin s 0,165 a boltománia môže pokračovať naďalej.

Usain Bolt sa zároveň stal aj najúspešnejším atlétom v počte titulov na MS, ktorých má už deväť. Za raritu finále bolo možné považovať delené tretie miesto, bronz získali časom 9,92 Američan Bromell a Kanaďan De Grasee.

Muži 100 m:

1. Usain Bolt (Jam.) 9,79
2. Justin Gatlin 9,80
3. Trayvon Bromell (obaja USA) 9,92 a Andre De Grasse (Kan.) 9,92
5. Mike Rodgers 9,94
6. Tyson Gay obaja USA) 10,00
7. Asafa Powell (Jam.) 10,00
8. Jimmy Vicaut (Fr.) 10,00
9. Su Bingtian (Čína) 10,06

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.