Šport

Bývalý pilot F1 po smrti zachránil šesť životov

IndyCar-Wilson908027279525.jpg
Zdroj: TASR

Bývalého pilota F1 zasiahol počas motoristických pretekov v Allentowne kus súperovho vozidla do hlavy.

Bývalý britský jazdec Indy Car Justin Wilson zachránil šesť životov tým, že daroval svoje orgány. V pondelok o tom informoval jeho brat. Populárny britský pretekár, ktorý žil v USA, zomrel v pondelok na následky ťažkého zranenia hlavy, ktoré utrpel v nedeľňajších pretekoch série IndyCar na okruhu Pocono Raceway v Pennsylvánii.

Bývalého pilota F1 zasiahol počas motoristických pretekov v Allentowne kus súperovho vozidla do hlavy. Po nešťastnej udalosti ho transportovali vrtuľníkom do nemocnice, z kómy sa už ale neprebral. Sedemnásobný víťaz pretekov IndyCar mal 37 rokov.

Wilson jazdil v roku 2003 efjednotku vo farbách Minardi a Jaguaru. Na VC USA získal za ôsme miesto svoj prvý a jediný majstrovský bod v F1. Jeho rodina vo vyhlásení uviedla, že Justin "bol milujúcim otcom a oddaným manželom, zároveň i súťaživým jazdcom, ktorého jeho kolegovia rešpektovali".

Britova nehoda pripomenula podobný incident z roku 2009, keď v kvalifikácii na Veľkú cenu Maďarska monopostov F1 trafila Felipeho Massu do hlavy pružina uvoľnená z vozidla Rubensa Barrichella. Súčiastka prerazila brazílskemu pilotovi prednú časť helmy a spôsobila mu vážne zranenie lebky nad ľavým okom, ktoré si vyžiadalo operáciu.

Wilson je prvou obeťou v sérii IndyCar od úmrtia jeho krajana Dana Wheldona, ktorý zomrel v októbri 2011 pri hororovej nehode v Las Vegas. "Správa o Justinovej smrti nás rozosmútila. Bol to úžasný jazdec, dôležitý člen nášho tímu a rešpektovaný reprezentant nášho športu. Naše myšlienky smerujú k jeho rodine a fanúšikom," uviedlo vo vyhlásení vedenie tímu Andretti Autosport.

ALLENTOWN/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti