Šport

Veríte Dominike? Môže prepísať históriu nášho tenisu

Dominika Cibulková
Zdroj: SITA

A môžete si na ňu aj staviť.

Dominika Cibulková postúpila do svojho druhého grandslamového semifinále po parížskom Roland Garros 2009, ide o najdlhšiu odmlku od prienikov Francúzky Mary Pierceovej do rovnakej fázy RG 2000 a 2005.

- Cibulková sa môže stať prvou Slovenkou s grandslamovým finále vo dvojhre na konte. Zo SR si v singlovom finále dosiaľ zahral iba Miloslav Mečíř (US Open 1986 a Australian Open 1989 - zhodne prehral s Čechom Ivanom Lendlom).

- Cibulková tretí raz v hlavnej súťaži dvojhry na niektorom z turnajov získala tri sety "kanárom", teda 6:0. Predtým sa jej to podarilo na Australian Open 2009 a v Barcelone 2012.

- Cibulková má na AO štatistiku 10:0 v zápasoch, v ktorých získala prvý set. V doterajších šiestich súbojoch so svojou semifinálovou súperkou, Poľkou Agnieszkou Radwanskou (1:5), si ani raz nepripísala otváraciu časť.

- Cibulková strávila na dvorci najmenej času zo semifinalistiek - 6:45 h (Číňanka Na Li 7:04 h, Kanaďanka Eugenie Bouchardová 8:49 h a Radwanská 9:09 h).

- Cibulková aj Bouchardová sa prostredníctvom prípadného celkového triumfu zhodne môžu posunúť na 11. miesto vo svetovom rebríčku WTA. Pre Slovenku by to bolo zlepšenie osobného rekordu o jednu priečku.


Cibulková je zo štyroch semifinalistiek grandslamových Australian Open v Melbourne najväčšou outsiderkou na zisk titulu. Na stávkovej burze mala v stredu dopoludnia po štvrťfinálovom prekonaní Rumunky Simony Halepovej (6:3, 6:0) kurz 9,6.

Favoritkou je miestna finalistka zo sezón 2011 a 2013, Číňanka Na Li - 2,16. Ázijčanka ako jediná z kvarteta už má na konte celkový úspech na úrovni veľkej štvorky, radovala sa na parížskom Roland Garros 2011.

Nasledujú Cibulkovej štvrtková semifinálová súperka Agnieszka Radwanská z Poľska (2,98) a Kanaďanka Eugenie Bouchardová (9,4). 

Cibulková priamo proti Radwanskej zatiaľ má kurz 2,88. V bilancii zo vzájomných seniorských súbojov zaostáva 1:5. Najvyššia ponuka na Poľku je 1,43. V dueli Na Li - Bouchardová momentálne platí nastavenie 1,27 a 4,6.

Zaujímavosti o ostatných semifinalistkách

- Na Li v 3. kole odvrátila mečbal Češky Lucie Šafářovej. Na AO v tzv. otvorenej ére zatiaľ tri tenistky získali dovedna 4 tituly po odvrátení mečbalu, bez výnimky išlo o Američanky (Monica Selešová 1991, Jennifer Capriatiová 2002 a Serena Williamsová 2003 a 2005).

- Miestna finalistka 2011 a 2013 Na Li má 31 rokov. Jedinou tridsiatničkou, ktorá v Open Ere získala trofej na AO, je od roku 1973 domáca Margaret Courtová.

- Bouchardová je prvou hráčkou od sezóny 1991 (Španielka Arantxa Sánchezová-Vicariová), ktorá sa na AO prebojovala do semifinále hneď pri svojom debute v hlavnej súťaži.

- V semifinále sú dve hráčky mimo Top 20 - Cibulková a Bouchardová. Na úrovni veľkej štvorky sa to stalo prvý raz od newyorských US Open 2011 (S. Williamsová a Nemka Angelique Kerberová).

- V semifinále nie je žiadna z prvých troch nasadených (S. Williamsová, Bieloruska Viktoria Azarenková a Ruska Maria Šarapovová). Na AO sa to naposledy stalo v sezóne 1997.

- Tri semifinalistky - Radwanská, Cibulková a Bouchardová - ešte nemajú na konte grandslamový titul. Poslednou novou šampiónkou na Majors celkovo bola vlani na Wimbledone Francúzka Marion Bartoliová, na AO predvlani Azarenková.

MELBOURNE/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.