Šport

Ktorá osobnosť vám napadne pri čísle 38? Štyri roky bez našej legendy

Pavol Demitra
Zdroj: Facebook - fanúšikovská stránka

Pripomeňte si spolu s nami Paľa Demitru.

Ubehli štyri roky od smrti Paľa Demitru (†36), člena slovenskej hokejovej reprezentácie. Dátum 7. september 2011 sa do slovenskej (a nielen hokejovej) histórie zapísal ako čierny.

Smútila celá krajina. Známy hokejista, ktorý má na konte mnoho úspechov, neprežil pád lietadla neďaleko letiska Jaroslavľ. Na palube bolo vtedy 44 ľudí, medzi nimi aj 37 hokejistov. 

Demitra by tento rok oslávil 41. narodeniny. Pri tejto príležitosti si Televízia Dajto pripravila film 38, ktorý uvedie v pondelok 7. septembra o 20.30 h. 

Toto sú prelomové momenty jeho kariéry

Pavol Demitra svoje prvé kroky k vrcholovému hokeju spravil na dubnickom štadióne. V roku 1992 sa dostal do vychýrenej trenčianskej Dukly. V tej istý rok už slávil svoj prvý veľký úspech, keď s reprezentáciou ČSFR vyhral titul majstra sveta do 18 rokov.

Rýchleho útočníka si čoskoro všimli v zámorí. Demitra bol v roku 1993 draftovaný klubom Ottawa Senators. Nasledujúce tri sezóny hrával väčšinou na farme. Najväčší prelom v jeho kariére prišiel v roku 1996, kedy sa presťahoval do St. Louis.

Postupne sa vypracoval na jednu z hlavných opôr mužstva, čomu dopomohlo postupné vytvorenie tzv. slovenského útoku, ktorú tvoril on, Michal Handzuš a Ľuboš Bartečko. Slovenská trojka si vytvorila rešpekt pred celou NHL.

V roku 2000 dosiahol prvé veľké ocenenie. Hokejoví kritici si všimli správanie hokejového džentlmena a získal trofej pre najslušnejšieho hráča NHL. Dôkazom toho bolo Demitrovo gesto z roku 1999 v poslednom zápase sezóny.

Slovenský útočník mohol streliť gól do prázdnej bránky súpera a získať tak 90. bod a prémiu 500-tisíc dolárov. Nevystrelil však, puk prihral spoluhráčovi, ktorý mohol získať prémiu 300-tisíc dolárov. Young bol tak šokovaný z Paľovho veľkého gesta a gól nedal.

Najúspešnejšia sezóna Demitru prišla v roku 2003. Na konto si pripísal 36 gólov a 57 asistencií. V reprezentačnom drese dosiahol svoj najväčší úspech, kedy sa na majstrovstvách sveta v Helsinkách tešil z bronzu. Čerešničkou na torte bol v ankete Zlatý puk zisk ocenenia najlepšieho hokejistu Slovenska.

https://www.youtube.com/watch?v=a03Md7jeyDI


Výluka v NHL spôsobila, že v roku 2004 sa fanúšikovia Trenčína mohli tešiť na prítomnosť svojho miláčika. Spolu s Mariánom Hossom a Mariánom Gáborikom predvádzali na slovenských štadiónoch na naše pomery absolútny hokej.

Demitra následne prestúpil do slnečnej Kalifornie. V tíme Los Angeles strávil jeden úspešný rok, takže jeho výmena na konci sezóny do klubu Minnesota Wild automaticky vyvolala veľký rozruch. Na severe USA sa však opäť stretol v jednom tíme s Mariánom Gáboríkom.

V roku 2008 rodák z Dubnice podpísal s tímom Vancouver Canucks dvojročnú zmluvu na 8 mil. dolárov (5,7 mil. eur). O dva roky neskôr sa sťahoval do Ruska a zaviazal sa svojmu poslednému klubu Lokomotiv Jaroslavľ.

V roku 2011 sa ešte stihol rozlúčiť s reprezentačným dresom na domácom šampionáte v Bratislave.


BRATISLAVA/ Kamil

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti